İlimizde 670 diyaliz hastası tedavi görüyor

Toplantıda alınan karar gereği hasta sayısı fazla olan Akyazı İlçesine 3 adet hemodiyaliz cihazı artırım yapılmasına karar verilirken, yeni açılan Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 31 cihaz+yatak ruhsatlı cihaz sayısının, diyaliz ünitesinin fiziksel açıdan yetersiz olması nedeniyle, 18+1 cihaz+yatak kapasitesi ile faaliyetine devam etmesi ve ruhsatlandırılmasına karar verildi.

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğünce oluşturulan Diyaliz Merkezleri Başvuru Değerlendirme Komisyonu yaptığı toplantıda Sakarya'da kamu ve özel diyaliz merkezlerinin yer aldığı üç hizmet bölgesinde faaliyet gösteren hemodiyaliz merkezlerinden bilgilerin toplanması sonucunda Diyaliz Merkezleri Başvuru Değerlendirme Komisyonunca durum değerlendirilmesi yapılarak ildeki toplam 188 cihazın aktif olarak toplam 670 hastaya hizmet verdiği tespit edildi.

Yapılan toplantıda şu kararlar alındı: "Diyaliz Merkezleri Hakkındaki Yönetmeliği 21. maddesi hükümlerine göre 1 nolu, ve 2 nolu bölgede hedef doluluk oranının 4'ün altında olduğundan, olağanüstü haller dışında (savaş, deprem, sel, yangın? vb.) Temmuz 2013 dönemi Komisyon toplantısına kadar bu bölgelerde hemodiyaliz cihaz artırımına ve yeni merkez açılmasına gerek olmadığına karar verildi. 2 nolu bölgede hedef doluluk oranının 4,38 tespit edilmesi ve Akyazı Devlet Hastanesi Hastane Yöneticiliği'nin yazılı talebinin incelenmesi sonucunda 3'üncü bölgede bulunan Akyazı Devlet Hastanesine 3 adet hemodiyaliz cihazı artırım yapılmasına karar verildi. Geyve Devlet Hastanesinde HBs (+) hastalarının alınabilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi için; Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kullanılmayan bir adet hemodiyaliz cihazının Geyve Devlet Hastanesine verilmesine karar verildi. Özel Öz-Sa Diyaliz Merkezi'nin 29.12.2012 tarih ve 199 sayılı cihaz artırım talep yazısı değerlendirilerek, 1 nolu diyaliz hizmet bölgesinin hedef doluluk oranı 4,00'ün altında olması sebebi ile cihaz artırım talebinin uygun olmadığına karar verildi. Diyaliz merkezlerine uzak yerlerde ikamet eden hastaların yol mesafesi mağduriyetini giderilmesi amacıyla Sakarya Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Nefroloji Kliniğinde periton diyalizi ile tedavi açısından değerlendirilmesine karar verildi. Sakarya Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan yazışmaların incelenmesi sonucunda 31 cihaz+yatak ruhsatlı cihaz sayısının, yeni açılan hizmet binasında diyaliz ünitesinin fiziksel açıdan yetersiz olması nedeniyle, 18+1 cihaz+yatak kapasitesi ile faaliyetine devam etmesi ve ruhsatlandırılmasına karar verildi."

Sakarya'da hizmet veren Diyaliz Merkezleri şöyle: "1. bölge: SAÜ Eğitim Araştırma Hastanesi, Yenikent Devlet Hastanesi, Hendek Devlet Hastanesi, Özel Ada Diyaliz Merkezi, Özel Bilge Diyaliz Merkezi, Özel Nefromed Diyaliz Merkezi, Özel Öz-Sa Diyaliz Merkezi, Özel Sakarya Diyazliz Merkezi. 2. Bölge: Karasu Devlet Hastanesi. 3. Bölge: Akyazı Devlet Hastanesi, Geyve Devlet Hastanesi."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2772034/ilimizde-670-diyaliz-hastasi-tedavi-goruyor