Vali Balkanlıoğlu fabrikaları ziyaret etti

İlimiz Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Özcan Keskin ile birlikte işçi-işverenlerin talep ve beklentilerini yerinde dinlemek adına 1. OSB Yönetimine ve Organize Sanayi Bölgesindeki bazı fabrikalara ziyarette bulundu.

Arifiye'de bulunan 1.OSB Yönetim Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda OSB Bölge Müdürü Ahmet ÇUBUK, yürütülen çalışmalara ilişkin sunum yaparak Sayın Valimize brifing verdi. Bölge Müdürü ÇUBUK, Sakarya I. Organize Sanayi Bölgesinin, 269 Sanayi Bölgesi içinde'Yasalara Uyum, Çevre, Ucuz Enerji ve diğer Alt Yapı Hizmetleri' ile ülkemizde en iyi durumda olan OSB'lerin başında geldiğini belirtti. Ayrıca Sakarya I. Organize Sanayi Bölgesinde çalışan işçi sayısının 8.321 olduğunu belirterek tüm sanayi tesislerinin tamamlanıp üretime geçmesi durumunda 15.000 kişiye daha istihdam sağlanmasının hedeflendiğini ifade etti.
Bölge Müdürü Çubuk, diğer taraftan genişleme faaliyetleriyle ilgili kamulaştırma çalışmalarının 2016 yılı itibariyle tamamlandığını ve bu alanların faaliyete geçmesiyle birlikte 1. OSB'nin %70 büyüme göstereceğini belirtti. Ana hedeflerinin de, bölgemizin makina ve otomotiv yan sanayi konusunda önemli bir merkez haline gelmesi için genişleme alanından geçecek demiryolu ile yatırımcıların üretim ve lojistik maliyetlerini düşürerek yerli-yabancı yatırımcıları bölgeye çekmek olduğunu hatırlattı.

Toplantı sonrası, Neutec İlaç San. Tic. A.Ş ve Talu Tekstil San. ve Tic. A.Ş fabrikalarındaki üretim alanlarını gezerek yetkililerden bilgi alan Vali Balkanlıoğlu, İlimizin istihdamına, üretimine ve ihracatına katkılarından dolayı firma yöneticilerine'Teşekkür Belgesi' verdi. İlimizde üretimin ve sanayinin artarak geliştiğini, İŞKUR aracılığı ile işe girenlerin bir önceki yıla göre % 30 artarak 16.268 kişi olması ve SGK kayıtlarına göre sigortalı sayısının da 15.000 kişiyi geçmesinin de bu durumu teyit ettiğini belirtti.

İŞKUR'un kurs ve program destekleriyle özel sektör işverenlerini desteklemesinin yanında, yeni Toplum Yararına Programlarla da kamusal hizmetlerin daha etkin ve verimli kılınması için yoğun çalışmalarda bulunulduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, bu anlamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı resmi okulların temizliği konusunda 500 kişi görevlendirildiğini ve bu kişilerin 02 Ekim 2017 tarihi itibariyle de işe başladıklarını ifade etti. Yine İŞKUR programları ile okullarımızda güvenliğin sağlanması ve öğrencilerimizin madde kullanımı ile zararlı alışkınlıklara karşı korunmasına yönelik 16 ilçe merkezinde 180 okulda görevlendirilecek Özel Güvenlik Görevlilerinin 01 Kasım 2017 tarihi itibariyle göreve başlayacaklarını belirterek, Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin İŞKUR'a başvurmaları gerektiğini söyledi.

Son olarak Goodyear Lastikleri T.A.Ş firmasını ziyaret ederek, üretim faaliyetleri hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Balkanlıoğlu, fabrika yönetimine İlimizin istihdamına katkılarından dolayı Teşekkür Belgesi verdi.

Bir süre fabrika üretim alanındaki çalışmaları izleyen Vali Balkanlıoğlu, fabrikada görev yapan işçilerle de öğle yemeğinde bir araya gelerek talep ve görüşlerini dinledi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2773161/vali-balkanlioglu-fabrikalari-ziyaret-etti