10. Uluslararası Öğrenci Buluşması başlıyor

Ülkeler arası kardeşlik köprüleri kurması yönüyle bütün dünyada örnek gösterilen buluşmanın bu yıl ki teması "Rengimiz Türkiye Hazırız Geleceğe" oldu. Buluşmanın amacı kardeş coğrafyaları bir araya getirirken kültürel bağları hem sağlamlaştırmak hem yenilerini inşa etmek.

UDEF ve ona bağlı derneklerin gönül birliğiyle gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında 20 ayrı ülkede 55 ayrı buluşma düzenlenecek. Bu buluşmalar sayesinde dünyanın dört bir yanından öğrenim görmek için Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenciler hem kendi kültürlerini tanıtma fırsatı bulacak hem başka kültürleri tanıma imkânı elde edecek.

En nihayetinde ise her kültüre ait renkler Türkiye'nin kültürel zenginliği içinde kendine yer bulacak.

10. Uluslararası Öğrenci Buluşmasının taçlandırılacağı final programı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla İstanbul'da yapılacak.

Türkiye'nin en büyük STK'larından Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nu (UDEF) ve ona bağlı derneklerin dünyaya örnek teşkil eden organizasyonun amacını ve organizasyonun içeriğini UDEF Genel Başkanı Mehmet Ali Bolat anlattı.

"SOSYAL BÜTÜNLEŞMEYİ SAĞLIYORUZ"

Uluslararası öğrenci buluşmalarını, Türkiye'de okuyan öğrencilerin kendi kültürlerini ülkemize taşıyarak halkımızla paylaşmasına ortam hazırlamak amacıyla yaptıklarını belirten Genel Başkan Bolat, iyi ilişkilerin Türkiye'nin uluslararası imajına da katkı sağladığını vurguladı.

Bolat sözlerine şöyle devam etti:

"Uluslararası öğrenci buluşmalarını uluslararası öğrencilerimizi ve onların kültürel zenginliklerini Türkiye'de tanıtmak için, toplumumuzu onların varlığından haberdar etmek için yapıyoruz. Geçmişe baktığımızda insanlar sokakta gördüğü her siyahîyi, saat satmaya gelen, her çekik gözlüyü turist, her renkliyi farklı zannettikleri için uluslararası öğrencilere yardımcı olmuyorlardı ve yabancı gözüyle bakıyorlardı.Biz öğrenci buluşmasını bu aradaki perdeyi kaldırmak ve bu gelecek inşa edecek olan öğrencilerimizi tanıtmak için yaptık ve mümkün olduğunca da meydanlara halka dokunacak şekilde girdik biz bu çalışmalara. Bakın hemen her şehrimizde; Kayseri'de, Bursa'da, Artvin'de, Van'da uluslararası öğrenciler var. Dünyanın dört bir tarafından gelmişler ve sizin şehrinizde okuyorlar,Türkçe de öğreniyorlar. Şimdi bunu göstermek için biz meydanlarda etkinlikler yapıyoruz '' dedi.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2773679/10-uluslararasi-ogrenci-bulusmasi-basliyor