Artık yanımızda bir havaaalını var!

İzmit'te yaklaşık 20 yıl önce Cengiz Topel Askeri Havaalanı'nın yanında yaptırılan, ancak 'ekonomik olmadığı' gerekçesiyle kullanılamadığı gibi, depremde de pist ve binaları hasar gören Cengiz Topel Sivil Havaalanı, yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla bugün ulaşıma açıldı.
Havaalanından bugün Anadolu Jet Havayolları'na ait 'Boing 737-700' tipi 149 kişilik uçak, yolcuları ve kent protokolüyle birlikte ilk uçuşunu Trabzon'a yapmak üzere saat 14.45'te havalandı.
İşletmeciliğini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin üstlendiği Cengiz Topel Sivil Havaalanı'nın açılış törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Hakan Üstem ile kent protokolü katıldı.

'KARADenizli ÇOK DİYE İLK SEFER Trabzon'A'

Açılışta konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Marmara Bölgesi'nde çok sayıda Karadenizli vatandaşın yaşaması nedeniyle ilk seferin Trabzon'a gerçekleştirildiğini, bu havaalanından ilerde birçok ile uçuşlar yapılacağını söyledi.

Vali Ercan Topaca da, Cengiz Topel Sivil Havaalanı'nın bölgenin gelişmesine katkı sağlayacağını, bu havaalanının Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya, Yalova, Düzce ve Bolu'nun da havalimanı olduğunu belirtti.

İstanbul

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise konuşmasında, Kocaeli'nin İstanbul'un yanıbaşında olmasının, bu havaalanının devreye alınmasını geciktirdiğini belirterek, şu anda buradan ilk uçuşların Trabzon'a gerçekleştirileceğini, 6 ay sonra ise yeni seferler konulacağını anlattı.

Cengiz Topel Sivil Havaalanı'ndan bundan böyle her gün Trabzon'a şimdilik sadece Anadolu Jet'e ait 149 kişilik uçak günde bir kez karşılıklı sefer yapacak. Önceden rezervasyon yaptıranlar için tek yön bilet fiyatı da 69 TL olarak belirlendi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2773696/artik-yanimizda-bir-havaaalini-var