Bu belediye 14 yıldır cumartesi günleri de çalışıyor

80 bin nüfuslu Hendek ilçe belediyesi Türkiye'nin cumartesi günü normal mesai yapan tek belediyesi olma özelliğini koruyor. 1999 yılından beri Hendek Belediyesi'nin personeli ve yönetim kadrosu tam kadro olarak cumartesi günleri de işbaşı yapıyor. Belediye Hak-İş'e bağlı Hizmet İş Sendikası ile yaptığı toplu sözleşmede cumartesi gününü 'iş günü' olarak kayda geçirmiş durumda. Sözleşmenin 22. maddesinde 'Normal çalışma süresi' başlığı altında "Haftalık çalışma süresi 45 saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. Cumartesi de çalışma günüdür." ifadeleri yer alıyor. Bu maddeyle de cumartesi günü de resmen mesai günü olarak kabul ediliyor.

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, belediyede cumartesi normal mesai uygulamasının başarıyla sürdüğünü belirtiyor. İnci, belediyelerinde bir hizmet sektörü olduğuna dikkat çekerek, "Bütün hizmet sektörleri cumartesi günü de hizmet veriyor. Belediye de bir hizmet kurumu. Biz neden hizmet vermeyelim dedik cumartesi günleri de çalışmaya başladık. Uygulama 14 yıldır başarıyla sürüyor." diyor.

Uygulamaya 1999 seçimlerinden hemen sonra başladıklarını ve mesai saatlerinde küçük bir ayarlama yaptıklarını ifade eden İnci, "Belediye işçilerinin haftalık çalışma süresi 45 saat. Biz bunu cumartesi gününü de dahil ederek 6'ya böldük. Bu da günlük 7,5 saat çalışmak demek. Daha önceden işçilerimiz günlük 9 saat çalışıyorlardı. Biz bunu 7,5 saatte indirerek cumartesi gününü de normal mesai yaptık. Bunu da sendika ile yapılan toplu sözleşmede kayda geçirdik. 119 personelimiz yine haftalık 45 saat çalışıyor." ifadelerini kullanıyor.

Kendisi dahil daire müdürleri, şefler bütün işçilerin cumartesi günü görevlerinin başında olduğunu vurgulayan İnci, bu uygulamanın yararlarını şöyle anlatıyor: "Öncelikle verimliliğimiz arttı. İşçilerimizin performansı yükseldi. Belediyenin halkla daha çok bütünleşmesini sağladı. Özellikle devlet memurları cumartesi günü belediyede olan işlerini rahatlıkla halledebiliyorlar. Bu şekilde çalıştıkları kurumdan izin almadan ve kendi işlerini aksatmadan cumartesi günü belediyedeki işlerini görebiliyorlar. Makamımıza gelip bir çayımızı içiyorlar, sohbet etme imkanı buluyoruz."

Belediye çalışanları memnun

Belediye personeli de cumartesi günü çalışmaktan şikayet etmiyor. Emlak Vergisi bölümü çalışanlarından Yaşar Kemal Yazıcıoğlu, Yusuf Ziya Cesur, "Cumartesi günü de gelen vatandaşlarımıza hizmet vermek güzel. Gelip rahatça ödemelerini yapabiliyorlar. Zaten kamu hariç herkes cumartesi günü çalışıyor." diyor. Fen işleri bölümünde çalışan Sedef Ermiş de vatandaşın işini görmenin kendilerini mutlu ettiğini kaydediyor.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2774847/bu-belediye-14-yildir-cumartesi-gunleri-de-calisiyor