Öğrenciler 'kalp hastalıkları' konusunda bilgilendi..

Ziyarette öğrencilerle yakından ilgilenen doktor Erkul öğrencilerin sorularını cevapladı. Sağlıklı bir kalbe kavuşmak için her gün mutlaka sabahleyin yürüyüş yapmalı ,kesinlikle stresten uzak durulmalı ayrıca bol bol sebze ve meyve tüketilmeli, kesinlikle sigara içilmesini önerirken sigaranın özellikle akciğer kanserini tetiklediği ve kalp damarlarını daralttığı için kalbe yeterli oksijen gidemediği için kalp krizlerine neden olduğunu vurguladı.

Yemeklerde genellikle zeytinyağı ve mısırözü yağı kullanmak gerektiğini, katı yağlardan da uzak durulması gerektiğini vurguladı. Sağlıklı bir kalbe kavuşmak için bol bol nohut, fasulye ve baklagiller tüketmeleri gerektiğini ;ızgarada balık, ızgarada 100-150 gram(haftada en az bir kez) yenilmesi gerektiğini vurgulayan Erkul kalp sağlığımız için alkolden kesinlikle uzak durmamız gerektiğini söyledi. Sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için vücudumuzu tehdit eden ve üç beyaz zehir diye adlandırdığımız un,tu ve şekerden mümkün olduğunca az ve dikkatli tüketilmesi gerektiğini söyledi.

ŞEKER HASTALIĞI GÜNÜMÜZDE ÇOK TEHLİKELİ VE RİSKLİ BİR HASTALIK

Şeker hastalarının düzeni diyet yapmalarını , sigara, alkol ve şeker türü yiyecek ve içeceklerden mümkün mertebe uzan durmak gerektiğini söyleyen Erkul aynı zamanda bütün hastalıkların sebebi olarak AŞIRI STRES işaret etti.

Şeker hastalığına dikkat edilmediği sürece önce gözlere, sonra kalbe, böbreklere ve dolaşım sistemine büyük ölçüde tahribat verdiğini söyleyen Erkulşeker hastalarına dengeli beslenmelerini ve diyet yapmalarını önerdi.

Kulüp rehber öğretmeniBilal Kobal öğrencilere verdiği faydalı bilgiler için Erkul'a teşekkür etti.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2775089/ogrenciler-kalp-hastaliklari-konusunda-bilgilendi