Tarihi camiilerin duvarları kaldırılıyor

Uygulamada ilk önce tarihi Orhan Camii'nin avlu duvarları kaldırıldı.

Büyükşehir Belediyesi, cami çevrelerinde yeni düzenlemeler yapıyor. Belediye, il müftülüğü ve cami derneklerinin rızasını alarak, camilerin kalın ve yüksek avlu duvarlarını kaldırıyor. Türkiye'de yeni olan bu uygulamayla camilerin halkla bütünleşmesi amaçlanıyor. Projede ilk uygulama ise 1323 yılında Orhan Gazi'nin sefere giderken konakladığı ve namaz kıldığı yere yapılan ve bugün aynı adla anılan Orhan Camii'nden başlandı. Türk Milli Basketbol Takımı'nın ve NBA'in başarılı oyuncusu Mehmet Okur'un adını aldığı dedesi Mehmet Efendi'nin 40 yıl imalık yaptığı Orhan Cami'nin sonradan yapılan ve tarihi olmayan avlu duvarları kaldırıldı. Cami, çevresiyle bütünleştirildi.

"CAMİLERİN GÜZELLİĞİ DAHA KOLAY GÖRÜLÜYOR"
Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, camilerin kalın ve yüksek avlu duvarlarını kaldırarak camiyi halkla bütünleştirmeyi amaçladıklarını belirtti. İlk uygulamaya şehir merkezinde bulunan Orhan Camii'nde başladıklarını ifade eden Toçoğlu, daha sonra tarihi Ağa Camii ve diğer camilerin tarihi özelliği olmayan avlu duvarlarının kaldırılacağını vurguladı.

Camilerin avlu duvarlarının kaldırılmasıyla camilerin güzelliklerinin daha kolay görülebildiğini ifade eden Toçoğlu, "Camilerimiz bizim kültürümüzde hayatla iç içe. Biz de duvarları kaldırarak camilerin güzelliğinin daha kolay görülmesini amaçladık. Ayrıca camiye ulaşmayı kolaylaştırdık. Çok olumlu tepkiler aldık. Ayrıca Cuma ve bayram namazlarında cemaat camiye sığmıyor. Bu şekilde bu cemaat için yer de açmış olduk." diye konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2777655/tarihi-camiilerin-duvarlari-kaldiriliyor