Sakarya'daki atıl tarım arazileri 'altın' oluyor

Sakarya Ticaret Borsası (STB) Başkanı Adem Sarı, Borsa'nın şehre kazandırmayı planladığı Sakarya Tarımsal Uygulama Merkezi projesinde de yer alan Tarım ve Orman Bakanlığının atıl arazileri kapsayan yeni politikası üzerine konuştu. Sarı ayrıca Ticaret ve Sanayi Şurasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmak üzere, Borsa'nın tüm kademelerinin görüşleri alınarak hazırlanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında son bilgiyi paylaştı.

GELECEĞE ALTIN MÜHÜR

Sakarya Ticaret Borsasının Tarımsal Uygulama Merkezi Projesiyle tarım ve hayvancılık alanında donanımlı bireylerin ülkemize kazandırılacağını açıklayan Sarı, "Borsamızın ana felsefesi eğitim ve üretim üzerinedir. Tarım Okulumuzla ilgili Türkiye'de ilkleri hayata geçirmek istiyoruz. Bir kampüs planımız var.Göreve geldiğimizde hayallerimiz var dedik.Burada eğitimin yanı sıra mezun olan tüm bireylerin tarım ve hayvancılık yapabilmeleri için atıl arazilere talip olacağız" dedi.

ATIL ARAZİLER HAYAT BULACAK

Bakanlık tarafından yapılan, ' Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması ile Arazi Bankacılığının Kurumsal Altyapı'nın Çalıştayı'nın önemine değinen Başkan Sarı, "Sakarya Ticaret Borsası, Tarım Okulunun hayata geçmesiyle birlikte ülkemizde bütün atıl arazilere taliptir. Sayın Bakanımızda atıl arazilerin tarıma ve ekonomiye kazandırılması konusunda politikasını net bir şekilde dile getirdi. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlayan bu çalışma bizleri mutlu etti" dedi.

TARIM OKULU HEDEFİNDE VAR

Türkiye'de atıl tarım arazileri için kolların sıvandığına vurgu yapan Başkan Sarı, "Tarımda üretimin arttırılması adına, ülkemizin geleceğini ve gıda güvencesini de ilgilendiren bu kararı sonuna kadar destekliyoruz. Tarım Okulu Projemizin felsefesi olan atıl arazilerin ekonomiye kazandırılması hedefinde kararlılıkla ilerliyoruz. İnsan ve toprak bağını güçlendirilerek ülkemizin potansiyellerinin hayata geçirilmesi bizi geleceğe taşıyacak yegane temel olacaktır" ifadelerine yer verdi.

SAKARYA VERİLERİ ORTADA

Son hazırlanan rapora değinen Sarı, "Sakarya'da tarımsal alanların toplam büyüklüğü 2.200.400 dekardan oluşuyor. Sadece Sakarya'da Sebze, meyve, hayvansal üretimden sağlanan toplam gelir 5 milyar lirayı buluyor. Tarım bu şehrin ve ülkemizin can damarıdır. Hava ve su neyse toprakta odur. Tarımsal üretimin arttıkça hem ülkemiz kazanacak, hem de daha çok ve güvenli gıdanın önü açılacak. Bu yüzden atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması çok ciddi ve önemli bir atılımdır" dedi.

TİCARET VE SANAYİ ŞURASI

Son olarak kamuoyunu Ticaret ve Sanayi Şurası hakkında bilgilendiren Sarı, tarım-hayvancılık konularında önemli paylaşımlar yapacaklarını söyledi. Sarı, "Projelerimizi bir kez daha dile getireceğiz. Kentimizin sorunları, çözüm önerileri, hangi düzenlemelere ihtiyaç var, destekleyici verilerle aktaracağız. Borsamızın her üyesinin konuşarak yönetim sürecine dahil olmasını sağlıyoruz.Her görüşe önem veriyoruz. Bu kapsamda, 'Konuşan Borsa' olarak hazırladığımız dosyayı Sayın Cumhurbaşkanımıza sunacağız" ifadelerine yer verdi.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2777849/sakaryadaki-atil-tarim-arazileri-altin-oluyor