Sakarya Nehrine ıslah projesi

Eskişehir'den doğup Karasu ilçesi Yeni Mahalle'de Karadeniz'e dökülen Sakarya Nehri'ndeki kirliliğin büyük bir bölümünün Bilecik veya Porsuk'tan nehre karışan maddelerden kaynaklandığını kaydeden Milletvekili Üstün, "Kirli maddeler adres sormadan ilimize ulaşıyor. Sakarya Nehri'nin bir Ergene olmaması için yeni bir proje başlattık. Bütün bu havzanın kirlenmesini önleyecek, kirlilik ölçümlerini yapacak, erozyon çalışmalarını geliştirecek, ağaçlandırma çalışmalarını yapacak büyük bir plan başlattık. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu talimatı verdi" dedi.
Geçtiğimiz hafta içi Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Sakarya Milletvekilleri ile birlikte TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda Akyazı Balıklaya HES Projesi'ni masaya yatırdı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun bürokratlarının da katıldığı toplantıda Ballıkaya HES Projesi'nin son durumunu gözden geçirdiklerini anlatan Milletvekili Üstün, "2012 yılı içerisinde burada yapım ihalesine gidilmesi ve temel atılması en büyük hedefimiz. Bunun yanında Aşağı Sakarya Sulama Projesi çalışmalarımız devam ediyor. Bu proje Ferizli ile Karasu arasındaki büyük arazileri kapsıyor. Proje 07-12-2012 tarihinde teslim edilecek ve ardından da bu projenin tamamlanmasından sonra 2013 yılında bununla ilgili yapım ihalesi bitecek" diye konuştu.
Balıklaya HES projesinin yanı sıra 9 tane daha büyük projeleri olduğunu belirten Üstün, "Merkez 5 Evler, Meşeli Göleti, Aşurlar, Ferizli Nalköy, Geyve, Doğantepe Göleti gibi devasal projeler çok yakın zamanda hayata geçecek. Bilhassa 5 Evler Gölet'i çok büyük sulama alanına hitap ediyor. Bunun gibi 9 tane projenin çalışmalarını yürütüyoruz. Bu göletler bittiğinde Sakarya göller bölgesi haline gelecek. Ayrıca Özel İdare'nin yaptığı göletler de var" diyerek projeler tamamlandığında Sakarya'nın adeta Göller Bölgesi olacağını dile getirdi.
Üstün, ?En önemli konumuz ise bizler için çok önemli olan Sakarya Nehri. Bizim için sevindirici gelişmeler oluyor. Sakarya Nehri Eskişehir'den doğuyor, Karasu Yeni Mahalle'de denize akıyor. Her ne kadar ilimizde dikkat edersek edelim Bilecik veya Porsuk kıyısına bırakılan kirli maddeler adres sormadan ilimize ulaşıyor. Sakarya Nehri'nin bir Ergene olmaması için yeni bir proje başlattık. Bütün bu havzanın kirlenmesini önleyecek, kirlilik ölçümlerini yapacak, erozyon çalışmalarını geliştirecek, ağaçlandırma çalışmalarını yapacak büyük bir plan başlattık. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu talimatı verdi. Su Yönetimi Genel Müdürünün de bu konuda bir çalışma başlatılması gerektiği konusunda talimatı var. Çocuklarımıza ve gelecek nesillere tertemiz bir Sakarya havzası bırakacağız? dedi.
Büyükşehir Belediyesi'nin Sakarya Nehri'nin kenarında büyük bir projesi olduğunu da hatırlatan Üstün, ?Sakaryamız artık Sakarya Nehri ile buluşacak. Sakarya Nehri temiz aksın ki insanlarımız spor yapsın, gezsin, oynasın, doğanın ve yeşilliğin güzelliğinin tadını çıkarsın. Bu projenin hayata geçmesi Sakarya'mız için çok önemli. Bundan sonra bizim görevimiz bu adımları takip etmek ve bir an önce bitirilmesi için gerekli çalışmaları yapmak olacak. Yerel yönetimlerimizin de bu işin üzerinde durması lazım. Bu proje hayata geçtiğinde Sakarya'nın büyük bir kazanımı olacak? diye konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2777984/sakarya-nehrine-islah-projesi