İzinsiz fotoğrafa 3 ay adli para cezası

MEDYABAR.COM -

Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Eski Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam 2015 yılı Ocak ayında SATSO binasında katıldığı MÜSİAD Sakarya Şubesi genel kurulunda ayağının takılması sonucu düşme tehlikesi yaşamıştı.

Olayı Medyabar.com Muhabiri Azim Çelik görüntülerken, haber Medyabar.com'da yayınlandı.

Ancak H.S isimli bir kadın, Medyabar'da yayınlanan görüntüden aldığı fotoğrafla birlikte yazdığı haberi başka basın kuruluşlarına servis etti.

Kurumsal bir şirket olan Medyabar, olayı kanıtlarıyla birlikte adli mercilere taşıyarak, emek hırsızlığı yapan kadının cezalandırılmasını istedi.

Sakarya 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucunda bilirkişi raporları ve deliller ışığına H.S isimli kadına ilgili kanun maddeleri gereğince 150 gün karşılığı 4 bin 500 TL adli para cezası kesildi.

Mahkeme kararında görüntüden alınan fotoğrafın 5846 sayılı yasa kapsamında eser niteliği olmadığını ancak aynı yasanın 84'ncü maddesi gereğince haksız rekabet niteliğinde değerlendirilmesi gerektiği dikkat çekti

Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bırakırken, H.S'nin 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.

Eşinin mesleği dolayısıyla başka şehirlerde yaşayan ve kişilerin sosyal medya paylaşımlarını 'haber' olarak servis etmesiyle bilinen H.S isimli kadın, bu süreçte başka bir suça karışırsa bu ceza da uygulanacak.

Medyabar.com yöneticisi Aziz Güvener, ceza davasının kesinleşmesinin ardından yasal süreçi devam ettireceklerini tazminat davası açacaklarını belirterekşunları söyledi:
"Yerel medyada bu sorunu sürekli yaşıyoruz. Bu konu artık kangren haline geldi. Bir iki kişiyle sözde internet gazeteciliği yapanlar, muhabirleri olmadığı için Medyabar olarak yaptığımız haberler giriş çıkışı değiştirilerek, fotoğraflarda da düzenleme yapılarak çeşitli mecralarda yayınlanıyor.Bunun yıllardır mücadelesini veriyoruz. Ancak yerel basının özellikle de internet medyasının içinde bulunduğu durum nedeniylesessiz kalıyoruz. Ancak bu olayda özel görüntüden ekran görüntüsü alınarak elde edilen fotoğrafa sahiplenmek, tüm medyaya servis edilmesi sözkonusu var. Hadi sen bizim görüntüden fotoğraf alıp kullansın, onu anladık, neden bütün medyaya servis ediyorsun. Burada kasıt olması nedeniyle yasal süreç başlatmıştık. Ceza davası sonrasındasüreçi hukuk mahkemesinde de devam ettireciğiz" dedi.

- Medyabar, Medya bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2778115/izinsiz-fotografa-3-ay-adli-para-cezasi