Tüspaf'tan dünyaya örnek olacak proje

Gerçekleştirilen protokolün konusu, TÜSPAF tarafından geri dönüşümlü, doğa dostu, görsel engellilere hizmet amaçlı ve gerekli görülmesi halinde Braille alfabesi ile yazıları ihtiva eden, üretilecek ve tedarik edilecek poşetlerin, pazar yerlerinde, TÜSPAF ın gözetim, denetim ve yönlendirmesi altında Oda tarafından üyelerine dağıtılmasıdır.

Doğa Dostu poşetler ayrıca Türkiye genelinde görme özrü olan arkadaşlarımızın el yardamıyla okuyabileceği Braille alfabesi ile üretilecek ve dağıtımı yapılacaktır. Dünya'da ilk defa Türkiye'de uygulamaya sokulacak olan bu projenin bir diğer önemli özelliği ise poşetler üzerinde halkın istifade edebileceği kamu spotlarının yer almasıdır.

Protokolde konuşma yapan Başkan Çakman, "yeni çıkarılan 5957 sayılı yasa pazar yönetmeliği gereği 2014 yılından itibaren Türkiye genelinde insan sağlığına zarar vermeyen doğa dostu, doğada çözülebilen poşetleri kullanma zorunluluğu getirmiştir.

Bu sebeple TÜSPAF olarak Türkiye genelindeki 94 meslek odamızla birlikte çıkmış olan kanun maddelerine uygun olarak poşet üretimi çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Doğa Dostu poşetlerimiz, 2013 yılı itibariyle başta Adapazarı olmak üzere ülke genelinde esnaflarımıza %30 daha ucuza poşet temin etme imkanı sunarak maddi açıdan katkı sağlayacak, velinimetimiz olarak nitelendirdiğimiz müşterilerimizin ise sağlığını riske atmayacaktır. Bizler öncelikle poşetleri bizlere bağlı olan odalarımıza onlarda kendi üyelerine dağıtımını gerçekleştireceklerdir. Federasyon olarak halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2778374/tuspaftan-dunyaya-ornek-olacak-proje