SATSO'da şimdi bu isimler konuşuluyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 2 Ekim'de sandığa gidecek. 2 Ekim'de ki komite seçiminden bir hafta sonra ise Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanı seçilecek. Seçimlerden önce Başkanlık isteyen isimler arasında ise sıkı bir rekabet var.

SATSO'da seçimlere yaklaşık 40 gün kala kulislerde hareketlendi
Özellikle başkan adaylığında adları geçen isimler yoğun bir şekilde kendilerine SATSO meclisine taşıyacak olan üyeleriyle görüşmeler yaparak destek arıyorlar
İş dünyasında büyük hareketliliğe neden olan SATSO seçimlerinde de mevcut başkan Mahmut Kösemusul'un yanısıra bazı isimlerindde başkanlık için çalışıyorlar

İşte o isimler..

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 2 Ekim'de sandığa gidecek. 2 Ekim'de ki komite seçiminden bir hafta sonra ise Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanı seçilecek. Seçimlerden önce Başkanlık isteyen isimler arasında ise sıkı bir rekabet var.Mevcut başkan Mahmut Kösemusul'un bir önceki seçimde birlikte hareket ettiği isimlerle başkanlık için çekişmesi bekleniyor.

Mahmut Kösemusul

Başkanlık için kritik tarih 2 Ekim. Bu tarihte odanın meslek komisyonları seçimi yapılacak. Başkanlığa aday olacak isimlerin ilk önce kendi meslek komitelerinde meclis üyesi olarak seçilmeleri şart.Komite seçimleri ile 9 bine yakın SATSO üyesi 34 meslek grubundan toplam 85 ismi üye olarak meclise gönderecek. Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanını ise bu 85 kişi seçecek.

Durum böyle olunca meslek komitesinden meclis üyesi seçilmeden adaylar renk vermeyecek. Meslek komite seçimlerinin akabinde gerçekleştirilecek Yönetim Kurulu Başkanlığı seçiminin hemen öncesinde adaylık düşünen isimlerin bunu ilan etmesi bekleniyor.

Akgün Altuğ

Kulislerde başkanlık için aday olacağı artık herkes tarafından konuşulan Meclis Başkanı Akgün Altuğ'un , Kösemusul'un sandıkta karşısına çıkmasına kesin gözle bakılıyor. Altuğ'un, aday olacağı söylentilerinin hemen ardından gerçekleştirilen ilk meclise gelmemesi de adaylığının artık kesinleştiği şeklinde yorumlanıyor.

Günay Güneş

Yönetim Kurulu Üyesi Günay Güneş'te aday olarak konuşulmaya çoktan başladı. Güneş'in ismi ise kulislerde konuşulmasına rağmen aday olacağı konusunda kesin bir kanaat oluşmuş değil. Güneş'in Çarşamba günkü meclis toplantısında Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılması da Güneş'in adaylık düşünmediği şeklinde yorumlansa da, dengelerin her an değişebileceği kaydediliyor.

Talip Kuriş

Geçtiğimiz seçimlerde aday olan Talip Kuriş'in bu dönem ne yapacağı henüz bilinmezken, başka isimlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı için aday olması bekleniyor.Adaylık düşünen bazı işadamları da basında dile getirilmeye çoktan başladı. Bu isimlerden biri MÜSİAD eski şube başkanı Halit İnci. İnci'nin de aday olacağı ve çalışmalara başladığı köşe yazarları tarafından dile getiriliyor.

Halit İnci

Şu an kulislerde konuşulan isimlere göre Kösemusul, bu seçimde bir önceki dönem birlikte seçildiği Meclis Başkanı Akgün Altuğ ve ekibinde yer alan Yönetim Kurulu Üyesi Günay Güneş ile yarışacak gibi.

Diğer yandan mevcut başkan Mahmut Kösemusul ise seçimler öncesinde üye ve meslek komitelerine yönelik ziyaretlerine devam ediyor. Kösemusul'un Komite Seçimlerinden önce yoğun bir ziyaret turu ile elini güçlendirmek istediği dile getiriliyor. Mevcut Başkan olmasından dolayı seçimin en güçlü ismi olduğu kaydedilen Kösemusul, işi sıkı tutarak güven tazelemek istiyor.

Kızışan bu başkanlık yarışını son dönemde hızlı bir ivme yakalayan SATSO'nun başarısı ile doğru orantılı görmek mümkün. Zira artık şehir hakkında daha fazla söz söyleyen ve ekonomik gelişmelere müdahil olan SATSO, şehrin en güçlü STK'sı konumunda ve durum böyle olunca onun başkanlık koltuğunda oturmak isteyen isim sayısı da fazla oluyor.

Adnan Borazancıoğlu

Elbette SATSO'da tek rekabet Yönetim Kurulu Başkanlığında yaşanmıyor. Meclis Başkanlıkları, Meclis Üyelikleri ve Komite Başkanlıkları içinde aylardır devam eden çalışmalar adeta zirve yapmış durumda. Dokuz bine yakın üyesi olan odanın 33 meslek grubunun her birinden meclis üyesi olarak seçilmek isteyen işadamları, çalışmalarını hızlandırdı.

Neşet Peker

Özellikle Akgün Altuğ'un Yönetim Kurulu Başkanlığına aday olması durumunda boşalacak Meclis Başkanlığı içinde yoğun bir gündem var. Ancak Meclis Başkanlığı için de önce Meclis Üyesi seçilmek gerekiyor. Bunun içinde meclis başkanlığı düşünen adaylar bu konuda beklemede. Meclis Başkanlığı için daha önce de bu görevi yapmış Adnan Borazancıoğlu'nun aday olabileceği kulislerde dile getiriliyor.Yine Neşet Peker ismi de Meclis Başkanlığı için konuşulanlar arasında.

Bakalım önümüzde ki 1 aylık süre SATSO seçimlerinde neleri değiştirecek.

- Medyabar, Arka Kapı bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2778420/satsoda-simdi-bu-isimler-konusuluyor