'TÜVASAŞ'I Başak gibi yok edecekler.!"

SakaryaAk Parti Milletvekili
İnsan Hakları Komisyonu Başkanı
Ayhan Sefer Üstün'ün
"TÜVASAŞ Ferizli'ye taşınmalıdır" açıklamasındansonra ortalık adeta karıştı..

Öyleki biz de Siyasi partilerin yanısıra, Sivil toplumunve hatta
Sendikanın da görüşü alınarak, bu konuda karar verilmesi gerektiğini dile getirdik..

Konuyla ilgili olarak
Demiryol İş Sendikası Başkanı
Cemal Yaman Medyabar Editörü Necdet Başoğlu'nu arayarak sıkıntılarını dile getirdi..

Kendisi üzgün, bir o kadar da hararetli olan Yaman..
"Düşüncelerimi ve gürüşlerimi paylaşmak istiyorum "diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti.;.

"Bu fabrikaya 14 Yaşında çıraklık okulu ile başladı benim sevdam.. Halen 56 yaşındayım ve bu sevdam devam ediyor.. Her zaman fabrikanın menfaatlerini önde tuttum. 1951 Yılında üretime başladı..1972 Yılında mezun olduğum okuldan sonra bu fabrika ile ekmek yemeğe başladık. Anne ve babamızdan haşlık almadan, Ülke için, Sakarya için, Fabrikamız için o günlerde çalışmaya başladık..O günlerde 3.650 çalışanı olan fabrika bu gün ne durumlarda varın siz karar verin. Bu güne kadar çeşitli hükümetler tarafından sürekli özelleştirmeye çalışılan fabrikamızı 1994'den buyana bitirmeye çalışıyorlar" dedi..

EUROTEM TÜVASAŞ'ın sırtından
Para kazanıyor..

2002 Yılında 1450 işçi, 450 memur çalışanı olduğunu, Şuan ise, 750 işçi365 memur çalışanı olduğunu dile getiren
Yaman;

"Fabrika'da emekliliği dolmuş 365 civarında işçi var..2006 Yılında EURETEM geldi. Biz o zaman bu kurumun gelip, Fabrika arazisine konuşlanmasına karşı çıktık.Ancak kimse bizi dinlemedi..Şimdi gelinen noktaya bakın.! Fabrika içinde büyüdükçe büyüyor..Üstelik EURETEM' in % 15 yer karşılığı TCDD'nin, % 50 Koreliler'in, % 35'i de ASAY diye bir firmanın.. Kim bu firma? Bu firmaylakimin ilişkileri var? Ne amaçla bu fabrikaya ortak olmuş, bunlar araştırılsın..Fabrikanın içi adeta teşöron işçilerle dolmuş..Burada sadece montaj yapılıyor.. Zaten vagonların % 96'sıhazır olarak Kore'den geliyor, kalan % 5'i de TÜVASAŞ içinde taşeronlar tarafından montajlanarak, teslim ediliyor.."İstanbul Büyükşehir Belediyesine yapılan vagonlarla ilgili" EURETEM TÜVASAŞ'ın sırtından para kazanıyor..İlk kurulurken, Sayın Milletvekili Şaban Dişli'de açılışında vardı.. 1000 işçi alınacak, ihracat rekorları kırılacaktı? Ne oldu.. ? Ne işçi alındı, ne yatırım yapıldı " dedi.

Fabrikamız Zirai Donatım gibi,
Başak gibi gözden çıkarılmış...!

Demiryol İş Sendika Başkanı Cemal Yaman konuşmasının devamında:

"Daha önceden siyasiler 1000 eleman alımı ile girişimlerde bulunduklarında, Sayın Genel Müdür İbraim Ertiryaki fabrikanın bunu kaldıramayacağını söylediğinde, neden gereği yapılmamıştır. Zirai Donatım, Başak Fabrikası nasıl yok edilmişse, aynı oyunlar TÜVASAŞ üzerinde oynanmaya çalışılıyor.. Ayıptır, günahtır.. Bu fabrika bizim çocuğumuz, emeğimiz, göz nurumuz, her şeyimiz.. Nasıl olur bunu yok etmek için herkes el birliği yapar anlamıyorum" dedi..

Bu fabrika olduğu
yerde de büyüyebilir..

Yaman konuşmasının devamında;

"Fabrika alanımız çok büyük. Büyümeye de müsait.. Pek ala yapılacak yeni yatırımları kaldırabilir.. Kaldı kı , bu fabrika pislik mi üretiyor, kirlilik mi yayıyor? Hayır.. E o zaman neden böyle oyunlar oynanıyor?.. Gitsinler Eskişehir'e baksınlar.. Şehir göbeğinde nasıl yatırım yapıyorlar.. Bir baksınlar hele.. Muhteşem projeler yapıyorlar.. Görülmeye değer yatırımları var.. Üstelik şehir içinde.. Burada yüzlerce, binlerce insan ekmek yiyor.. Evlerini bile fabrika etrafında yapmışlar.. Artık biz bu fabrikayla özdeşleştik.. Sayın Vekilimiz Ayhan Sefer Üstün, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşsün.. Fabrikanın büyütülmesi ve 1000 işçi alımı ile ilgili sözü alsın.. Yeterki, bu fabrikanın arazisi kendisine yeter ,artar bile.. Bunun altından kalkacak güçteyiz.. Ne zamandan buyana Milletvekilleri, taşeron firmaları korumaya kalkıyor? " dedi..

Genel Müdür
Fabrika içine baksın..

Cemal Yaman konuşmasının bu bölümünde Genel Müdür İbrahim Ertiryaki ile ilgili olarak;

" Sayın Genel Müdür İbraim Ertiryaki fabrika içine baksın.. Fabrikada neler yapılıyor?Eskisi gibi üretim yapılabiliyor mu? Onu araştırsın.. Fabrika içinde taşeronlar cirit atıyor.. Fabrika işçisi gibi çalışıyorlar..Üstelik yapılan iş montaj..Bunları araştırmalı.. Bunları sorgulamalı.. Fabrika'yı Ferizli'ye taşımakla iş bitmiyor.. Ayıptır, Günahtır.. Yazık oluyor Sakarya'ya Öyle resimler çektirilerek, pozlar verilerek, Ferizli'ye TÜVASAŞ'ın taşınması için şirinlikler yapmak doğru değil.
Adapazarı'na, Ülkeme.. Yazık.. Ne yazık ki, bazı sivil toplum kuruluşları, bazı basın kuruluşları hakkımız olan konularda gerçekleri konuşamaz, yazamaz olmuş.. Üzülüyorum.. Zoruma gidiyor" dedi..

Necdet Başoğlu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2779106/tuvasasi-basak-gibi-yok-edecekler