Ev sahibi olmak isteyenlere önemli uyarı!

İşte Başak'ın o açıklaması

"Özellikle 17 aralık sonrası piyasadaki sıkıntıların banka faizlerini etkilemesi ile artan konut kredi oranları ve akabinde yerel seçimler ramazan ayı ve cumhurbaşkanlığı seçimleri derken gayrimenkul sektöründe ve özellikle konut satışlarında ciddi düşüşlere yol açtı.

Kriz söylentilerinin aksine seçimlerin atlatılması ile birlikte ülke genelinde dağılan karamsar siyasi havanın sektöre Eylül ve Ekim aylarında ciddi bir şekilde doping etkisi yapacağını söyleyebilirim. Özellikle ilimizde son 6 aydır bitmiş yeni konut sıkıntısının oluşması, imar planlarındaki 3. kata iznin Büyükşehir Belediyesi'nce onaylanması mevcut arsa fiyatlarını %20 , %60 arasında artması konut fiyatlarınada etki edecektir.

1 yıl önceye bakarsak konut fiyatlarındaki artışın en az %20 olacağını söyleyebilirim. İlçe belediyelerin 3. kat ile ilgili çalışmaşarını bitirmemelerinden dolayı inşaatlara henüz başlanamamıştır. Buda ihtiyacını tetiklemektedir.

Herkes şunu zannetmektedir, imarın 3 kata çıkması ile konut fiyatlarının ucuzlayacağı düşüncesindedir. Ne yazık ki bu tam tersi olmuştur. Arsa fiyatlarının yükselmesi konut fiyatlarını daha da artıracaktır. Konut almak isteyenlerde şu günlerde bir an önce konutlarını almalıdırlar diyebilirim.

Saygılarımla..

Sakarya Emlakçılar Odası Başkanı Selçuk Başak"

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2780040/ev-sahibi-olmak-isteyenlere-onemli-uyari