Sapanca Gölü'ndeki iki farklı uygulamayı yazdı

Milliyet Gazetesi köşe yazarı Ali Eyüboğlu, geçtiğimiz günlerde gezdiği Sapanca Gölü çevresindeki iki farklı uygulamayı köşesine taşıdı.

Eyüboğlu, gölün Sapanca tarafındaki deniz bisikleti kiralayanlara can yeleğinin zorunlu olduğunu ancak Kocaeli tarafında bunun uygulanmadığını yazdı.

Eyüboğlu'nun yazısı şu şekilde:

Başta Araplar olmak üzere Sapanca'ya gelenlerin ilgi gösterdiği aktivitelerden biri gölde gezinti. O yüzden aynı anda onlarca deniz bisikletini görürsünüz gölün üstünde...

Sapanca Gölü'nün Sakarya il sınırı içindeki bölgesinde dört koltuklu bir deniz bisikletini 40 liraya 30 dakikalığına kiralayanların can yeleği takması zorunlu.

Sapanca merkezde deniz bisikleti kiralayanlar, bu kurala ödünsüz uyuyor. Can yeleği takmayanların gölde gezintiye çıkmasına izin verilmiyor.

Aynı gölün İzmit il sınırı içindeki batı yakasında da deniz bisikleti kiralamak mümkün. Ancak Sapanca Gölü'nün doğusunda uyulması gereken emniyet tedbirleri burada uygulanmıyor. Araplardan oluşan 20 kişilik grubu getiren rehber, deniz bisikletlerini kiralayandan can yeleği istedi.

Görevli, rehberin ısrarı üzerine 1520 can yeleğini getirmesine rağmen, "Burası Sapanca'nın içi gibi derin değil, o yüzden takmalarına gerek yok" deyip müşterileri deniz bisikletlerine bindirmeye devam etti.

Evet; Sapanca Gölü'nün batı yakasında su, ilçe merkezi gibi derin değil, ama sazlık bir bölge. Göldeki su, ilçe merkezindeki gibi berrak değil, bulanık. Yüzme bilmeyen bir çocuk göle düşse, daha da bulanık hale gelir su...

Allah korusun, yarın öbür gün tatsız bir olay yaşanmadan yetkililer harekete geçmeli ve Sapanca'nın doğusundaki gibi, batısındaki işletmelerin de can güvenliği kurallarını uygulamaya mecbur etmeli.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2780465/sapanca-golundeki-iki-farkli-uygulamayi-yazdi