Ali Sormaz Sagiad'a konuk oldu

SAGİAD' ın düzenlemiş olduğu ''Bir Konu Bir Konuk''adlı programının bu haftaki konuğu İl Defterdarı Ali Sormaz'dı.Mali programlar,tahsilatlar ve denetlemelerin yanında işadamalarına şehrin gelişmesine katkıda bulunulması için tavsiyelerde de bulundu.

Ali Sormaz; ''İşadamlarinin şehir hakkında yapılacak projelerde veya alınacak kararlarda,karar mercilerinde bulunmaları gerekiyor.Kent konseyi,Encümenlik ve Belediye meclisleri gibi şehrin dönüştürülmesindeki etkin mercilerde bulunmaları şehrin gelişmesini olumlu yönde etkileyecektir.

İşadamlarının sonuç odaklı,dinamik ve ekonomiyi yönlendiricilik gibi özellikleri,Karar mercilerinde bulunmları dahilinde yürütülen projelerde ve işlerdeki başarı oranını daha üst seviyelere çıkartacaktır.İşadamlarının karar mercilerinde söz sahibi olabilemeleri için mutlaka bir platform kurmaları gerekmektedir.

İlimiz teşvikler kapsaminda 2 bölgede bulunmaktadır.2012 ile bölgesel desteklerden faydalanabilecek sektörler ve bölgeler itibariyle asgari yatırım tutarları ve kapasiteleri;

TARIM VE TARIMSAL SANAYİ

Entegre damızlık hayvancılık yatırımları dahil olmak üzere entegre hayvancılık yatırımları ,Su ürünleri yetiştiriciliği, ,Seracılık vb .Yaklaşık 2 milyon tl teşvik kapasitesi dir.

İMALAT SANAYİ

Gıda ürünleri ve içecek imalatı, Tekstil ürünleri imalatı , Ağaç ve mantar ürünleri imalatı, Kağıt ve kağıt ürünleri imalatı, Kimyasal madde ve ürünlerin imalatı, Düz cam, düz camın şekillendirilmesi ve işlenmesi , Demir-çelik dışındaki ana metal sanayi, Metal eşya, Makine ve teçhizat imalatı, Büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatı, Elektrikli makine ve cihazları imalatı, Radyo, televizyon, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatı, Tıbbi aletler hassas ve optik aletler imalatı, Motorlu kara taşıtı ve yan sanayi, Motosiklet ve bisiklet üretimi,Mobilya imalatı .Yaklaşık olarak teşvik kapasitesi 111 milyon tl dir.

HİZMETLER SEKTÖRÜ

Oteller, Öğrenci yurtları, Soğuk hava deposu hizmetleri, Lisanslı depoculuk, Eğitim hizmetleri , Hastane huzurevi yatırımı, Atık geri kazanım veya bertaraf tesisleri.Yaklaşık olarak teşvik kapasitesi 5 milyon tl dir.

Pamukova ilçesi, Şeyhvarnaz Köyü Ova Mevkiinde bulunan mülkiyeti Hazineye ait 3312 parsel numaralı 200 milyon 845 bin 55 metrekare yüzölçümlü taşınmaz öncelikli entegre hayvancılık yatırımları ilaç/eczacılıkta ve tıpta kullanılan kimyasal ve bitkisel kaynaklı ürünlerin imalatı başta olmak üzere destek alan iş kollarında yatırım için ilana çıkacaktır.

Sapanca ilçesi, Göl Mahallesi Tepetarla Mevkiinde bulunan 172 ada, 44 parsel numaralı 44 milyon 294 bin 47 metrekare yüzölçümlü taşınmaz, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında "Turizm Tesis Alanı" olarak ayrılmış olup, taşınmazın ilana çıkarılabilmesi için Bakanlığımızdan izin beklenilmektedir. Sapanca ilçesi Mahmudiye Köyü, Bayır Mevkiinde bulunan 715 parsel numaralı 32 milyon 292 bin 53 metrekare yüzölçümlü taşınmaz, bir bölü 5 bin ölçekli Nazım İmar planında "Turizm Tesis Alanı" olarak ayrılmış olup, yaklaşık 200 bin metrekarelik kısmı orman alanı içerisinde kaldığından ifraz işlemleri devam etmektedir. İfraz işlemleri sonucunda taşınmazın ilana çıkarabilmesi için Bakanlığımızdan izin istenilecektir.

Ferizli'de kurulacak buyukbas hayvan uretim tesisi icin 28 donum araziyi 30 yilligina kiraya verilmiştirGeyve'de yerelde yatirimci alkolsuz icecek uretmek icin 49 yilligina kiraya verilmiştir

Teşviklerde işdünyası STK 'larını tahsis komisyonlarında görmek isteriz.Sakarya'nın gelişmesi için hepimiz birlikte çalışmalıyız.En büyük problemlerimiz kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı isdtihdam .Tüm kamuoyunun desteğiyle kayıtdışılıkla mücadele edeceğiz.'' dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2780723/ali-sormaz-sagiada-konuk-oldu