Su drenaj kanalları temizlenecek

İlçelere bağlı köylerde bulunan tarlalara ulaşımı sağlayan toprak ve stabilize kaplı tarla yolları ile tarlalara sulama suyunun sağlanması amacı ile tarlaların arasında bulunan drenaj kanalları ve sulama tesislerinin toprak, çöp ve çeşitli atıklar ile dolması sonucunda meydana gelen tıkanıkların açılması çalışmalarına hazırlık sürüyor.
Sakarya İl Özel İdaresi, her yıl bahar mevsimine girişte ve tarlaların bakımı sırasında tarla sahipleri ile çiftçilerin kış şartları sonucunda bozulan tarla yolları ile tıkanan drenaj kanallarının temizliğini yapmak üzere yılı bütçesinde ödenek ayırmakta ve bu ödenek çalışmaların gerçekleştirilmesi yönünde kullanılmak üzere İlçe Kaymakamlıklarına gönderiyor.
Geçen yıl bütçeden ayrılan 531 bin lira ödeneğin ilçe kaymakamlıklarına gönderilerek ödeneğin kullanılmasını sağlayan İl Özel İdaresi bu çalışmalardan olumlu sonuçlar alınması sağlamıştı. Bu yıl bütçede ayrılan ödenek ile Adapazarı, Arifiye, Erenler, Akyazı, Kaynarca, Ferizli, Söğütlü, Karasu, Serdivan, Kocaali ve Hendek ilçesinde bulunan drenaj, kurutma ve yüzey tahliye hendeğinin temizlemesinin yapılacağı belirtildi.

YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Yapılacak çalışmalar kapsamında Hendek'te 18 km. uzunluğa sahip 7 kurutma kanalının, Kocaali'de 9 km. uzunluğa sahip bir kurutma kanalı ve dere yatağının, Serdivan'da 18 km. uzunlukta Kuruçeşme-Kazımpaşa Gökçeören Tarım Arazileri'nin, Karasu'da toplam 22 bin 500 metre uzunlukta 12 kurutma kanalının temizliğinin yapılacağı belirtildi.
İl Özel İdaresi ödeneği ile yapılacak temizleme çalışmasında Söğütlü ilçesinde 19 bin 500 metre uzunluğa sahip 10 kurutma kanalı ve yüzey tahliye kanalı temizliği, Kaynarca'da 18 bin metre uzunluğa sahip beş kurutma kanalının, Akyazı ilçesinde 9 bin metrelik uzunluğa sahip 2 adet kurutma kanalının temizlenmesi planlanıyor.
Çalışmalar dâhilinde yapılacak temizlik kapsamında Ferizli'de 27 km uzunluğa sahip toplam 14 kurutma kanalı ile birlikte 2012 yılında toplam 51 adet kurutma kanalının temizliği ile birlikte il genelinde toplam 141 km. rusubat temizliği yapılacağı belirtildi.
Öte yandan proje kapsamında 2011 yılında toplam 810 km. uzunluğa sahip 71 adet sulama ve kurutma kanalları ile yüzey hendeğinin 300,65 km'sinin temizliğinin yapılması temin edildiği belirtildi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2783086/su-drenaj-kanallari-temizlenecek