Ali Dilmen'de 'Milli Kültür Sergisi' açıldı

Sergi girişinde ziyaretçileri yöresel kıyafetler giymiş öğrenciler karşıladı. Serginin açılışını Erenler Kaymakamı Salih Karabulut yaptı. Açılışa Erenler Belediye başkanı Cavit Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergi açılışında konuşma yapan 4. Sınıf öğretmeni Serap Gülez Hocalar davetlilere hoş geldiniz dedikten sonra kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında " Her milletin kültürü kendine özgüdür. Milli Kültür bir milleti diğer milletlerden ayıran en önemli özelliktir. Değerlerimiz ile değerliyiz. Bizler de Sosyal Bilgiler Dersi çerçevesinde milli değerlerimizi yansıtan "Kültür ve Miras" ünitesini işledik. Öğrencilerimizin milli kültürümüzü yakından görüp tanımalarına olanak sağlamak amacıyla böyle bir sergi açmaya karar verdik." İfadelerini kullandı.

Erenler Kaymakamı Salih KARABULUT Milli Kültürün önemine vurgu yaparak, "Geçmişini bilmeyen ve sahip çıkmayan toplumlar yok olmaya mahkumdur. Onun için böyle etkinliklerin bizim milli değerlerimize verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkinlikte emeği geçen harkese teşekkür ederim." Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sergide öğrencilerin bir çoğunun sadece kitaplarda ve araştırmalarında internet ortamında resimlerini görebildiği çok sayıda nesne ve milli kültürümüzü oluşturan önemli parçalardan biri olan yemek kültürümüze ait eserler yer aldı. Öğrenciler eserleri karşılarında gördüklerinde merak ve heyecanla öğretmenlerinden bilgi aldılar.

Sergide bulunan ürünler arasında gramafon, daktilo, eski fotoğraf makinesi, bakır işlemeler, hat sanatının güzel örnekleri, yöresel kıyafetler de yer aldı.

Sergi sonunda okul müdiresi Döndü Karakavuz " Sergimize katılan herkese teşekkür ediyorum. Sergimizde emeği geçen başta 4.sınf öğretmenlerimiz olmak üzere, öğrencilerimize ve velilerimize de okulumuz adına bir kere daha teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasını bitirdi.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2783599/ali-dilmende-milli-kultur-sergisi-acildi