Başarısızlığın karşılığı onlarca aday adayı

Alaattin Onur
Alaattin Onur

2019 yılının Mart ayında yapılması planlanan yerel seçim çalışmaları Akyazı'da tüm hızıyla devam ediyor.

Yerel seçimlerde Akyazı'da aday adayı fırtınası esecek gibi görünüyor.

Seçim heyecanı Akyazı AK Parti'de bu kez çok farklı yaşanıyor.

Bayram sonrası AK Parti'de yerel seçimler için titiz bir aday belirlemeye süreci başlayacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başladı.

Akyazı belediyesinin başarısızlığı ve başkan Hasan Akcan'ın halk nazarında sıfırı tüketmesi Akyazı Ak Partide aday adaylarının da çoğalmasına neden oldu.

Daha şimdiden onlarca aday adayı sahalara inerek kendini göstermeye başladı.

Bu yapılanmada Sakarya genelinde en başarısız olarak görünen Akyazı belediyesi ilçe halkı tarafından tepki verilirken Ak partililerce de başarısız bulunan ve her fırsatta değişmesi gerektiği ifade edilen belediye başkanı Hasan Akcan'ın aday gösterilmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Akcan'ın başarısızlığı ve değişmesine kesin gözüyle bakılınca ilçede birçok kişi Ak Parti'den belediye başkan aday adayı olmak için hazırlıklara başladılar.

Ak Parti belediye başkan aday adayları bayramın 1. günü Camilerde bayram namazında ön saflarda yerini alırken cami çıkışında da cemaatle bayramlaşma yarışına girdiler.

Bayramın 2. günü protokol bayramlaşmasında aday adayları kendinden geçerek ön sıralarda yer kapma telaşına düştüler.

İşi o kadar uzattılar ki erken saatlerde bayramlaşma alanına gelerek protokolde neredeyse İlçe kaymakamlığı ve Belediye başkanlığına ayrılmış yerlere de gözlerini diktiler.

Bazıları protokolde yer bulurken bazıları da araya kaynak olmak için büyük mücadele verdi. Bu mücadeleler bayram sonrası hız kazanacak.

Akyazı'da yerel seçimlerin müzmin aday adayları tekrar eksiksiz olarak müracaat edeceği gibi 24 Haziran'da Akyazı'dan Milletvekili aday adayı olan isimlerde tam kadro olarak bu yarışın içerisine girecek gibi görünüyor.

Muhalefet partileride Ak Partideki yaşananları takip ediyor ve çıkacak adaya göre Aday çıkarmanın hesaplarını yapıyorlar.

Akyazı'da muhalefet partilerinde ön safta MHP var.

MHP başkan Akcan'ın aday olmasını dört gözle bekliyor. Akcan aday olursa Ak Partili tepkili seçmenlerin oyu boşa çıkacak.

Cumhur ittifakında Ak Parti ile yakınlaşan MHP bu kozu burada kullanmak istiyor.

Ak Parti seçmeni yerel seçimlerde Ak Parti'den öncelikle Hasan Akcan ve çıkacak olası istenmeyen adaya tepki gösterecek Ak Partili seçmenin 2. şık olarak MHP'ye oy verebileceğini düşünüyor.

Akcan aday olursa karşısına her kesimin kabul edebileceği özellikle Ak Parti seçmenine yakın bir isim üzerinde çalışma yapmayı düşünüyor.

- Medyabar, Alaattin Onur tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/2783973/alaattin-onur/basarisizligin-karsiligi-onlarca-aday-adayi