Yılanlara dikkat!

Sıcaklıkların artmasıyla birlikte yılanların eş bulma dönemlerinin başladığı, bu nedenle vatandaşların piknik alanları ve kırsal bölgelerde daha dikkatli davranmaları gerektiği bildirildi.

Alınan bilgilere göreAkyazı'ya bağlı Güzlek Mahallesi'nde39 yaşındaki Nuray M. fındıklıkta çalışırken yılan tarafından ısırıldı

Genç kadının çığlıklarını duyan yakınları durumu hemen 112 ekiplerine haber verdi.

Olay yerine gelen 112 ekipleri genç kadını olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Akyazı Devlet Hastanesine kaldırdılar.

Genç kadını ısıran yılanın Sakarya bölgesinde sıkca görülen 'Baran engereği' olduğuu belirtiliyor

Eş bulma döneminde saldırgan olurlar

Bu arada uzmanlar yılan saldırılarına karsı uyarıda bulundular

Bu aylar yılanların eş bulma dönemleri olduğu için etrafta diğer aylardan daha fazla görülebilirler. Bu nedenle vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekiyor' diyerek söyle denildi

''Piknik alanlarında bir yılanla karşılaşıldığında onu rahat bırakın, yakalamaya çalışmayın. Hiçbir yılan insanı takip edip arkasından gelmez. Yılanların boylarına göre yüzde 30'u kadar bir uzaklığa saldırabilecekleri göz önünde bulundurulursa, yılanın ısırabilmesi için ona 1 metreden daha yakın olmak gerektiği anlaşılır. Bu gereksizdir, çünkü yanına yaklaşılmadığından yılan saldırmayacak ve yavaşça uzaklaşacaktır. Hiçbir yılan taciz edilmedikçe insanlara saldırmaz ve ısırmaz. Yılan, ısırmaktansa uzaklaşmayı tercih eder. Bu bakımdan bir yılanla karşılaştığınızda onu rahatsız etmeden yanından geçebilirsiniz. Böyle bir durumda herhangi bir cisimle yılanı rahatsız etmek, taş atmak doğru bir davranış değildir.
ÇALILIK VE UZUN OTLARIN BULUNDUĞU BÖLGELERE DİKKAT
Piknik alanlarında taş veya kütüklerin de mecbur kalmadıkça kaldırılmaması gerektiğine işaret uzmanlar ''Eğer kaldırmanız gerekiyorsa taş veya kütüğü kendinize doğru çekin. Böylece yılan size doğru değil ileriye doğru kaçacaktır. Ateş yakmak için çalı çırpı toplarken çıplak elinizi direkt bu gibi yerlere sokmayın. İlk önce bir sopa vasıtasıyla gürültü yaparak, varsa yılanın kaçmasını sağlayın'dediler.

Uğurtaş, kamp yeri seçilirken de dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek, yılanların en sevdiği yerler olan taşlık, kayalık ve çalılık yerlerde kamp kurulmaması gerektiğini bildirdi.

Özellikle zehirli yılanların güneşin doğduğu ve battığı saatlerde aktif olduğunu, doğada bulunanların söz konusu saatlerde daha bilinçli hareket etmelerinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2785459/yilanlara-dikkat