Derin kulis! İşte Büyükşehir ve 16 ilçe için konuşulan isimler

Adalet ve Kalkınma Partisi 5 Kasım Pazartesi günü 2019 yerel seçimleri için aday adaylığı başvurularını almaya resmen başladı. 12 Kasım'a kadar devam edecek olan başvurularda ilçe belediye başkanlığı aday adaylarından 5 bin ile bin 500 TL arasında değişen ücretler alınacak.

Başvuru ücreti ilçenin nüfusuna göre değişecek. Büyükşehir Belediyesine aday adayı olacak isimler ise 10 bin TL ödeyecek. Belediye meclis üyesi aday adayı olacak isimlerden ise bin TL talep edilecek. Meclis üyeliklerinin başvuruları 3 Aralık'a kadar sürecek.

Üç dönemlik başkanlar ve belediyelerdeki büyük değişim beklentisinden dolayı Sakarya'da bu dönem aday adaylık konusunda rekor başvuru olması bekleniyor. Özellikle değişimin konuşulduğu ilçelerde aday adaylarının sayısı bir hayli artıyor.

AK Parti bu dönem ilk kez mevcut başkanlara adaylık konusunda işaret verecek. Yani aday gösterilmesi düşünülmeyen belediye başkanlarına aday adaylık başvurusu yapmamasını deklare edecek. Partinin kısa sürecek olan aday adaylık sürecinde, kutuplaşmanın önüne geçilmesi için böyle bir karar aldığı ifade ediliyor.

Yani 13 Kasım'a kadar aday adaylık başvurusunu yapmamış olan mevcut belediye başkanları; Genel Merkezden gelen işaretle bu kararı almış olacak. Ancak partiye yakın kaynaklara göre; henüz netleşmemiş bölgelerin başkanlarına bu yönde net bir işarette verilmeyecek.

BÜYÜKŞEHİR

Mevcut Başkan Zeki Toçoğlu'nun aday gösterilme ihtimalinin yüksek görüldüğü Büyükşehir aslında son derece hareketli ancak, bu ihtimal aday adaylığı isteyen isimlerin şu anda beklemede kalmasına sebep oluyor. Eski Bakan Ersin Taranoğlu dışında açık açık Büyükşehir Adaylığını isteyen bir isim henüz ortada yok.

Ali İnci'nin de aday adaylığı başvurusunda bulunmasının beklendiği Büyükşehir'de Zeki Çalışkan ismi de yerel basında gündeme geliyor.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın da yeşil ışık yaktığı ancak şahsen istediğini ifade etmediği Büyükşehir Belediyesini Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya'nın da istediği kulislerde konuşuluyor.

Adaylık şansı yüksek olan Toçoğlu'nun, Genel Merkezden aday adaylık başvurusunu yapması için işaret alması durumunda Büyükşehir'e çok başvuru beklenmiyor.Ancak aksi bir durum olur ve Toçoğlu'nun başvuru yapmaması durumu ortaya çıkarsa Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün, Rıdvan Duran, gibi isimlerin aday adaylıklarını açıklaması bekleniyor.

Özetle Büyükşehir Belediyesinde tüm gözler, adaylık şansı yüksek gözüken Zeki Toçoğlu'nun aday adaylık başvurusunu ne zaman yapacağında.

ADAPAZARI

2004 yılından beri AK Parti'den Adapazarı Belediye Başkanı seçilen Süleyman Dişli, 3 dönem kuralına takılacak isimlerden biri. Dişli'nin yeniden aday olamayacak olması bu ilçedeki rekabeti hızlandırıyor.

Adapazarı için mevcut başkan yardımcısı Rıdvan Özüm, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, eski ilçe başkanı Mustafa Ak, eski il genel meclis başkanı Oktay Yıldırım ve eski il yöneticisi Sezai Akyol'un isimleri aday adaylıkları için geçiyor.

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak'ın da aday adaylığı başvurusu yapması beklenirken, İl Başkanı Fevzi Kılıç'ın da Genel Merkezin işaret etmesi durumunda Adapazarı İlçesinden aday olabileceği ifade ediliyor.

ERENLER

Erenler ise en çok aday adayının çıkması beklenen ilçelerin başında geliyor. Cavit Öztürk'ün 3 dönem kuralından dolayı yeniden aday olamayacağı ilçede çok sayıda ismin adı geçiyor.

Belediye başkan yardımcısı Muhammet Kıratlı, eski il yöneticisi Faruk Kara, il başkanlığı için bir dönem adı geçen Erdal Yıldırım gibi isimler kulislerde konuşuluyor.

Ayrıca Ahmet Çil, Harun Şen gibi isimlerinde aday adayı olarak başvurabileceği dile getiriliyor.

SERDİVAN

Serdivan'da mevcut başkan Yusuf Alemdar'ın, bu görevi yeni isimlerin üstlenmesi gerektiğine ilişkin açıklaması ilçede aday adaylık düşünen isimleri heyecanlandırmıştı.

Alemdar'ın Büyükşehir Belediyesi için yeşil ışık yakması ile Serdivan'da yeni aday adaylarının çıkmasına kesin gözü ile bakılıyor. Serdivan'da Osman Çelik ve Enver Tok gibi isimler gündeme geliyor.

ARİFİYE

Arifiye ilçesinde mevcut başkan İsmail Karakullukçu ile yola devam edileceğine ilişkin kanaat ilçedeki aday adayı sayısının düşük olacağı beklentisini yaratıyor. İlçede Yusuf Çelebi'nin aday adaylık başvurusu yapabileceği konuşuluyor.

SAPANCA

Başkan Aydın Yılmazer'in ilk dönemi olmasına rağmen Sapanca'da da aday adaylarının isimleri dile getiriliyor. Cengiz Çetin ve Nazmş Bostancı isimleri kulislerde konuşuluyor.

GEYVE

Geyve ilçesinde başkan Murat Kaya'nın Büyükşehir Belediyesine aday adayı olup olmayacağı merak ediliyor. İlçede ayrıca Sabri Bölükbaşı'nın da aday adayı başvurusu yapmasına kesin gözü ile bakılıyor.

PAMUKOVA

Cevat Keser'in yeniden aday adayı olacağı kaydediliyor. İlçede ilk başvuruyu Gürsel Işık yaparak aday adayı olmuştu. Güven Övün ve İlçe Başkanı Fatih Akın'ın isimleri de aday adaylık için geçiyor.

HENDEK

Hendek ilçesinde Ali İnci'nin 2015 yılındaki istifasının ardından göreve gelen İrfan Püsküllü'nün yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği bilinmiyor. İlçede adı Belediye için geçen en güçlü isimlerden biri ilçe başkanı Ali Kemal Sofu. Sofu'nun aday adaylık için işaret beklediği biliniyor.

AKYAZI

İlk dönemi olmasına rağmen mevcut başkan Hasan Akcan'ın çizdiği görüntü ilçede çok sayıda aday adayını da beraberinde getiriyor. Akyazı'da konuşulan isimler Bilal Soykan, Ali Şener Bayraktar, Ali Gezer, Fevzi Bora, Ekram Çoruhlu, Mehmet Onat ve Recep Yıldırım.

KAYNARCA

Zeynur Özel'in devam etmeyeceğine ilişkin bir kanaatİn oluştuğu ilçe, Sakarya'daki ilk aday adayı başvurusunun yapıldığı yer oldu. İsmail Kaymak ilk başvurusunu kendisi de adaylık için işaret bekleyen İlçe Başkanı Murat Kefli'ye yaptı. Adapazarı Belediyesi Basın ve Halklak İlişkiler Müdürü Muhammet Durmaz'ın da ilçede aday adaylık için başvuru yapabileceği ifade ediliyor.

FERİZLİ

Mevcut Başkan Ahmet Soğuk'un yeni dönemde aday gösterilmesinin yüksek ihtimalli olması çok sayıda ismi yine Ferizli Belediyesi için aday adayı olmaya itiyor. İsmail Gündoğdu, Ertan Cimbat, Fazlı Demirci ve Ramazan Serhoş isimleri kulislerde dile getiriliyor.

SÖĞÜTLÜ

Hüseyin Genç'in ilk dönemi olmasından dolayı ilçede çok fazla başvuru beklenmiyor. Önceki dönemlerde de aday adaylığı başvurusunda bulunan Koray Özten dışında isim de kulislerde dolaşmıyor.

KARAPÜRÇEK

Mevcut Başkan Orhan Yıldırım'ın dışında Musa Bildik'in aday adaylık için başvuru yapabileceği kaydediliyor.

KOCAALİ

Ahmet Acar'ın yeniden başvuru yapacağının ifade edildiği ilçede AK Parti'nin 24 Haziran seçimlerinde ki 7.sıra milletvekili adayı Lütfi Bayraktar'ın da başvuru yapabileceği konuşuluyor.

KARASU

Mehmet İspiroğlu'nun en büyük rakibinin mevcut ilçe başkanı İshak Sarı olduğu dile getiriliyor. İlçede başvuru yapabilecek başka isimlerde dile getirilse de gün yüzüne çıkan net isimlerin hafta içi belli olması bekleniyor.

TARAKLI

3 dönem kuralından dolayı Tacettin Özkaraman'ın aday olamayacağı ilçede aday adaylık için Erdal Özen ve Kadir Sayın'ın isimleri kulislerde konuşuluyor.

adayorum

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2785522/derin-kulis-iste-buyuksehir-ve-16-ilce-icin-konusulan-isimler