Bakan'dan Adapazarı mesajlı deprem sorusu!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Mamak Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen Mamak Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen 775 konut, kura ile sahiplerini buldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mamak Belediyesi Spor Salonu'nda düzenlenen kura çekiminde 17 Ağustos 1999 depremini hatırlattı.

Kentsel dönüşümün acil yapılması gereken işler arasına aldığını dile getiren Özhaseki, 103 yıl önce Burdur'da meydana gelen depremde yaklaşık 700 kişinin hayatını kaybettiğini, bugün de depremin Türkiye için bir tehdit ve tehlike olduğunu söyledi.

Son 100 yılda Türkiye'de 6 şiddetinin üzerine 56 deprem meydana geldiğine dikkati çeken Özhaseki, ülkede nüfusun yüzde 70'inin deprem bölgesinde yaşadığını, toprakların ise yüzde 60'ının deprem bölgesinde olduğunu belirtti.

Özhaseki,Adapazarıdepreminde 17 bin kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, "100 yıl boyunca bu depremlerin olduğunu bile bile, toprağın altında hareket olduğunu bile bile bizler neden bunun önlemini alıp da rahat etmiyoruz ki?" dedi.

Japonya'da meydana gelen depremlerin insanları etkilemediğine işaret eden Özhaseki, Türkiye'de ise vatandaşların en ufak depremde bile sokaklara çıktığını söyledi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2785768/bakandan-adapazari-mesajli-deprem-sorusu