Bin yataklı hastane için hayati uyarılar!

Sakarya Halk Gazetesi'nde yer alan habere göre;

İlimizde yapılması planlanan bin yataklı hastane konusu gündemdeki yerini koruyor. Bir yandan AK Parti milletvekilleri konuyla ilgili arka arkaya açıklama yaparken, ilçe belediyeleri de hastanenin kendi il sınırları içinde olması için çeşitli temaslarını sürdürüyor. Kamuoyu işin siyasi boyutuyla meşgul olurken, Sakarya gibi 1. derecede deprem kuşağındaki yerler için bu gibi binaların daha çok teknik boyutu önem kazanıyor.

DEPREM-ZEMİN İLİŞKİSİ

Yapılacak olan bin yataklı hastanede, mutlaka deprem-zemin ilişkisinin çok iyi yapılması gerektiğinin altını çizen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar; öncelikle dayanıklı, sağlam ve depremden hemen sonra da kullanılabilecek bir bina olması gerektiğini kaydetti.Gürpınar "Sakarya'da bu kurala pek dikkat edilmiyor. Hiç değilse hastane konusunda mutlaka bazı işleri ön plana çıkaralım" dedi.

DEPREM İZOLATÖRÜ

Bin yataklı hastanede kat probleminin önemli olmayacağını belirten Gürpınar "Zemin etütleri çok iyi yapıldığında kat sorunu sorun olmayacaktır. İster Kırantepe'ye isetrse başka yere yapın önemli değil. Bunun yanında otoparkve ulaşım da hastane için sorun olmamalı. Örneğin; SEAH'ta ulaşım sorunu yok ama otopark ve zeminle ilgili sıkıntılar var. Bunu daha önce söyledik. Mesela SEAH'ta deprem izolatörü yok. Hiç değilse bin yataklıda bu izolatör olması gerekir" ifadelerini kullandı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2786780/bin-yatakli-hastane-icin-hayati-uyarilar