İnternet 'Günlük Kiralık Daire' ilanlarıyla dolu

MEDYABAR.COM -

Sakarya'da son yıllarda apart dairelerin sayısının artmasıyla, söz konusu dairelerin barınma ihtiyacı dışında kullanıldığı olaylar arttı.
Özellikle Serdivan ve çevresinde 'günlük' olarak kiralanan çok sayıda daireye 'fuhuş' gerekçesiyle Polis tarafından işlem yapıldıktan sonra belediye zabıtalarınca mühürlendi.

Ancak internet ortamında gayrimenkul ilanlarının bulunduğu sitelerde Sakarya'daki 'günlük kiralık dairelerin' olması dikkat çekiyor.

İlanlarda dairelerin özellikleri anlatılırken temizlik, hijyenik ve sıcak su imkanları yer alıyor.

Güvenlik güçlerinin sosyal medya ve söz konusu sitelerindeki hassas takibine rağmen, 'günlük kiralık daire' ilanlarının son bir kaç gün içinde yüklenmiş olması ve ilanı yükleyenlerin isimlerinin 'rumuz' olması dikkat çekiyor.

Günlük kiralık daire ilanlarında kiralama bedellerinin metrekare ve lüks kriterlerine göre 45 lira ile 110 lira arasında değiştiği görülüyor.

KHK ile resmileşti

Resmi Gazete'nin 22 Kasım'da yayınlanan sayısında yer alan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, günübirlik ev kiralayanlara da kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Buna göre, 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'nun ikinci maddesinin birinci fıkrasına, "bekar odaları" ibaresinden sonra gelmek üzere "günübirlik kiralanan evler" ibaresi eklendi.

PARA CEZALARI GETİRİLDİ

Söz konusu düzenleme ile kanunun ikinci maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda.
Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek. Ayrıca bu maddeye göre verilen idari para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2787331/internet-gunluk-kiralik-daire-ilanlariyla-dolu