Bankalar yastık altındaki altınların peşinde!

MEDYABAR.COM

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan altın, düğünlerde ya da doğumlarda tercih edilen bir hediye. Altına olan güven çok yüksek. Bundan 10 yıl önce enflasyon oranı yüzde 70?lerde olan bir ülke için çok da beklenmedik bir durum değil.

Bankaların altın saplantısının nedeni Merkez Bankası. Geçen sene bankaların uyması gereken rezerv değerleri yükseltildi ve bu rezervlerde tutulmasına izin verilen altın oranı da artırıldı.
Bu durumda bankaların özellikle hanımların yastık altında sakladıkları altınların peşine düşmesine neden oldu.
Bir çok banka Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de altın günleri düzenleyerek hanımların yastık altındaki altınlarını kazanmaya çalışıyorlar
Son olarak bir özel banka ilimizde altın günleri düzenledi.

Bu özel banka Yapı ilimizde Altın Mevduat Hesabı kapsamında 1-2 Temmuz tarihleri arasında Altın Günleridüzenledi..

1 , 2 Temmuz tarihlerinde bankanın a Çark Caddesi Şubesi'nde gerçekleşecek etkinliğe kıymetli metallerin üretimi ve alım-satımını yapan Nadir Metal Rafineri'nin eksperleri, çeyrek, yarım ve / veya cumhuriyet altını, bilezik, yüzük, kolye gibi ziynet eşyalarını getiren banka müşterilerinin altınlarını değerlendirecek.

Buna göre, şubelere getirilen altınların 24 ayar karşılığı saf altın miktarı Nadir Metal eksperleri tarafından hesaplanarak tutanağa yazılıyor ve altınların değerini miligram olarak müşterinin altın hesabına yatırıyor.
Müşteri, fikrini değiştirirse aynı gün içerisinde saat 16.00'a kadar altınlarını geri alabiliyor. Altınların altın olarak geri çekilmesi durumunda bu işlem sadece 1 kg ve katları şeklinde yapılabiliyor.

Banka bu etkinliği sayesinde banka müşterileri altınlarını bozdurmadan hesaplarında değerlendirebiliyor.

İstendiği zaman nakde çevrilebilen altınlar, alım-satım işlemi olmadığı için kur kaybına uğramıyor.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2787462/bankalar-yastik-altindaki-altinlarin-pesinde