Saadet Partisi'nden ekonomi değerlendirmesi

Türkiye'nin her alanda dirençli bir ülke haline gelebilmesi için hükümetin üreten bir ekonomik program hayata geçirmesi gerektiğini dile getiren Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Bay; "Para piyasalarına baktığımızda her ne kadar ön planda doların yükselişi var gibi gözükse de işin aslı Türk Lirasının değer kaybetmesidir. Çünkü dolar dünyanın her yerinde aynı değerde iken bizim ülkemizde bu derece yüksek değere çıkması manidar bir durumdur" dedi.

Dünyadaki en etkili silahın ekonomi olduğuna dikkat çeken Fahrettin Bay; "Ekonomi silahı öylesine etkili bir silahtır ki; ekonomi ile verebileceğiniz zararı ne füzelerle, ne atom bombasıyla ne de başka saldırılarla veremezsiniz. Ekonomi, bu saydığımız silahlardan daha etkili bir silahtır. Bundan dolayıdır ki, Türkiye Ortadoğuda ekonomik gücü olan, kendi tükettiğini kendi üreten bir ülke haline gelmediği müddetçe üzerimizde daha çok oyunlar oynanır. Çünkü konumu itibari ile ülkemiz herkesin göz diktiği bir ülke durumundadır" diye konuştu.

Biz gücünü geçmişinden alan ve birçok badireler atlatmış bir ülkeyiz diyen Bay; "Geçmişteki onca saldırıya rağmen hala dimdik ayakta duran, barışın tesisi için bütün dünyaya ümit verebilecek bir ülkeyiz ancak bu durum ekonomik yönden üretmemize ve güçlü olmamıza bağlıdır. Eğer siz stratejik bir bölgede ve konumda iseniz ve de ekonomik gücünüz yoksa, tabiri caizse sizin tepenize binerler. Ekonomik güç kendi ihtiyacını dışarıdan ithal eden değil, kendi üretebilen bir ülke demektir. Bu üretim sadece tarım yönüyle değil, gıdadan harp sanayi ve teknolojisine kadar herşeyi kapsar. Şimdi iş geldi Dolar meselesine dayandı ve hükümet haklı olarak diyor ki; "Bu Amerikan'ın bize karşı projesidir" iyi de bu proje yeni ve bugünün projesi değil ki! 15 yıldır bu proje zaten adım adım uygulanıyordu. Hükümet 15 yıldır Türkiye'yi üreterek dirençli bir ülke haline getirmek yerine attığı her adımda Türkiye'nin direncini kıran, üretimi baltalayan, ekonomiyi kırılgan hale getiren politikalarla adına Amerikan projesi dediği bu durumu kendi elleriyle meydana getirmiştir. Bu durumdan kurtulmanın en etkili yolu derhal Adil Ekonomik Düzeni hayata geçirmek ve üretime dayalı politikaları uygulamaya koymaktır. Aksi halde bu düzen böyle gitmez" diyerek sözlerini noktaladı.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2787673/saadet-partisinden-ekonomi-degerlendirmesi