Yüksek Hızlı Trende sona doğru...

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince
Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın son halkası, Köseköy-Gebze'nin temelinin atılacağı açıklandı.
Köseköy-Gebze kesiminintemeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın katılımıyla27 Mart Salı günü saat 15.30'da Köseköy Tren İstasyonu'nda atılacak...
Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren projesi ile Ankara–İstanbul 3 saate, Ankara-Gebze ise 2 saat 30 dakikaya inecek.

Ülkemizin en büyük Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın Eskişehir-İstanbul kesiminin inşasında son aşamaya gelindi. Eskişehir-İstanbul 2. etabın Köseköy-Gebze kesiminin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın katılımıyla 27 Mart 2012 Salı günü saat 15.30'da Köseköy Tren İstasyonu'nda atılacak.

Proje kapsamında; 1890 yılında inşa edilen Köseköy-Gebzemevcut hattın fiziki ve geometrik şartları Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine uygun hale getirilecek; hat ihata alınacak ve üzerinde hemzemin geçit bulunmayacak.
Hat üzerinde bulunan 9 tünel, 10 köprü, 122 menfezin tadillerinin yanı sıra 28 yeni menfez ve 2 adet alt geçit inşa edilecek,hemzemin geçit yer almayacak. Yapım kapsamında yaklaşık 1 milyon 800 bin metreküp kazı ve 1 milyon 100bin metreküp dolgu gerçekleştirilecek.

Ülkemiz demiryollarında ilk defa AB IPA fonları bu projede kullanılacak. Sözleşme bedeli 146.825.952 Avro olan Köseköy – Gebze hattının yüzde 85'lik bölümü (124. 802. 059 Avro) Avrupa Birliği tarafından IPA kapsamında karşılanacak.

Arifiye'nin revize edilmesiyle toplam uzunluğu 533'ten 523 km'ye düşenve Marmaray'la entegre olarak 2013'te bitirilmesi hedeflenenAnkara- İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi hayata geçtiğinde, Ankara – İstanbul 3 saate,Ankara-Gebze ise 2 saat 30 dakikaya inecek. Başkentle İstanbul arasında yılda 17 milyon yolcuya hizmet verecek.

Aynı gün ayrıca, IPA ile finanse edilen Irmak –Karabük- Zonguldak Demiryolu Hattı Modernizasyon Projesi Finansman Anlaşması da imzalanacak. Bu proje ile hat modernize edilecek, tren hızları artacak, maliyetler ile kaza riski azalacak.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2788356/yuksek-hizli-trende-sona-dogru