Karapürçek'te şap karantinası

ŞAP SEFERBERLİĞİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınıntespit ettiği ve mevcut aşıların çaresiz kaldığı şap türü, Sakarya'da görüldü. Karapürçek'te Teketaban Mahallesi karantinaya alındı. Hastalığın yayılmaması için bu yeni şap türüne yönelik geliştirilen aşının Sakarya genelinde uygulanmasına başlandı.

YENİ VİRÜS

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in önceki gün açıkladığı şap hastalığında yeni bir virüs türü olduğunu açıkladı. Eylül ayında ortaya çıkan yeni şap virüsüne mevcut aşıların işe yaramaması üzerine harekete geçen bakanlık, geliştirilen yeni aşıyı tüm illere gönderdi. Bakan Çelik'in sözünü ettiği yeni virüs türü Sakarya'da da görüldü.

KARANTİNAYA ALINDI

Karapürçek ilçesi Teketaban Mahallesinde görülen yeni şap virüsünün ardından bölge karantinaya alındı. 10 kilometre çapında oluşturulan karantina çemberi ile bu bölgeye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Jandarma karantina kararına uymayan ve bir hayvanı belirlenen alanın dışına çıkaran vatandaş hakkında işlem yaptı.

AŞI ÇALIŞMASI

İl genelinde sonbahar ve ilkbaharda yapılan şap aşısı uygulaması bu yeni hastalık yüzünden erkene alındı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri geliştirilen yeni aşıyu hayvanlara uygulamaya ilk olarak karantina bölgesinden başladı. Ekipler adeta alarm durumuna geçerek il genelinde ki tüm hayvanlara yeni aşını vurulması için çalışma başlattı.

Kaynak: Sakaryahalk

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2788592/karapurcekte-sap-karantinasi