Nedim A.'e rekor hapis ve para cezası

DHA

Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan karar duruşmasına tutuksuz yargılanan ve daha önce 2 yıl cezaevinde yatan Kooperatif Başkanı Nedim A. ile 300 kişilik siteden 961 kişiye yer satmak üzere anlaştığı ve bir miktar para aldığı iddia edenve dolandırıldıklarını öne süren bazı mağdurlar katıldı.

Karar duruşmasındaborçlarını ödeyeceğini söyleyen Nedim A.'eise mahkemece bugüne kadar örneği görülmemiş ceza verdi.

Mahkeme toplam 374 şikayetçinin bulunduğu davada Nedim A.?e 277 kez 3 yıl, 88 kişi için de ayrı ayrı l yıl 6 ay olmak üzere toplam 913 yıl hapis cezası verdi.

Davada 8 kişinin şikayeti için ise ceza verilmedi.Mahkeme, toplam 365 mağdur için de277 mağdur için ayrı ayrı 12'şer bin lira, 88 mağdur için de ayrı ayrı 3'er bin lira olmak üzere toplam 3 milyon 588 bin lira para cezası verdi.

Mahkeme heyeti, bu cezaya rağmen daha önce 2 yıl hapis yatan ve daha sonra 300 bin lira nakli kefaletle tahliye olan,duruşmalara tutuksuz katılan kooperatif başkanının tutuklanması yönünde karar vermedi. Ancak daha önce konulan yurt dışına çıkış yasağı kaldırılmadı. Nedim A. karar duyunca şoke oldu.

Sakarya?da7 yılönce ortaya çıkan olayda Çevre Yapı Kooperatifi adı altında kooperatif kuran Nedim A. yaptığı inşaatta finansman sıkıntısı yaşaması üzerine ''37 bin TL'ye daire sattığını'' söyleyerek inşaata fazladan üye kaydettiği öne sürüldü. Düşük fiyata ev yapıp vereceği vaadi ile Sakarya?da 900 kişiyi dolandırdığı önü sürülmüştü.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2789162/nedim-ae-rekor-hapis-ve-para-cezasi