Kutluata asrın felaketini hatırlattı!

TARİFSİZ ACI
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Prof.Dr.Münir Kutluata, asrın felaketi olarak bilinen 17 Ağustos 1999 depreminin 13ncü yıldönümüne sayılı günler kala bir açıklama yaptı. 1999 depreminde binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiğini ifade eden Kutluata, " Allah milletimize böyle büyük acıları inşallah bir daha yaşatmaz. 1999 depreminde ve başka depremlerde kaybettiğimiz canlara yeniden Allahtan rahmet diliyor, bir daha kayıp ve yaralılarımızın olmamasını niyaz ediyorum" dedi. Kutluata bu felaketle Türkiye'nin maddi-manevi çok büyük kayıp yaşadığına dikkat çekti.

DEPREM ŞUURU YOK
"Deprem öldürmez bina öldürür", "Depremle yaşamayı öğrenmek" gibi kavramlar geliştiğini söyleyen Kutluata "Sağlam zeminin ve yerleşim yerlerinin sağlam zeminde olup olmadığının deprem riski bakımından önemi anlaşıldı. Bütün bunlar depremin şiddeti kadar insanların bilinçli olmasının önemine işaret ediyordu. İlkokul çocuklarında bile bu bilinç gelişirken hem Türkiye genelinde hem de Sakarya'da yöneticilerin deprem riskinin şuurunda olduklarını gösteren gelişmeler yaşanmadı. 2002-2012 yılları arasında yanlış şehirleşme devam etti" dedi.

ÖNLEM
Yeni bina teknolojileri avuntusu ile kalın beton dökülerek sözde önlem alındığını söyleyen Kutluata, " Deprem aralıklarının 20-30 yıl arası olduğu düşünülürse 1999'dan bu yana şehrimiz yeni bir depreme 13 yıl daha yaklaştı. Ama bugün gelinen nokta'da afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunun yürürlüğe girmesi ile iktidar ancak 10ncu yılında deprem konusunu ele alabildi. Geliştirilmiş bir vizyonu olmayan şehir için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ne yapacağını sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

10 YIL HEBA OLDU

Şehrimizin birinci derece tehlikeli deprem bölgesi olduğuna vurgu yapan Kutluata," Geçmişimizden ders çıkarmasını öğrenmek yerine şehir bu 10 yılı heba edip sadece bin 300 orta hasarlı binayı tartışarak geçirdi. Acılarımızı hatırlayarak, o günleri unutmayarak güvenilir bir şehir inşa etmemiz gerekiyor. Depreme karşı şehrimizi hazır hale getirmeliyiz. Ama bugün şehrimiz sadece güvensiz binaları ile değil, afet koordinasyonu, plan ve stratejisi ile depreme karşı duyarsız. Bütün hazırlıklarımız ile 'Büyükşehir' tavrı sergilemesini sağlamak zorundayız" dedi.

SORULAR SORDU

"17 Ağustos depreminde yıkılan şehrimizi çok kısa sürede enkaz altından çıkaran, 3 günde çadırlara, 75 günde geçici konutlara, 8 ayda da sabit konutlara yerleştiren MHP'nin bunu sormaya hakkı olduğunu düşünüyoruz" diyen Kutluata şunları sordu; 1-2002'den bu yana şehrin ne kadarı sağlam zemin üzerinde gelişti? 2-Eski binaların ne kadarı, kaç şiddetinde bir depreme dayanabilir. Bir çalışma var mı? 3-Şehrin altyapı ve inşaat yatırımları hangi kriterlere göre yapıldı? 4-Büyükşehir Belediyelerinin sağlam zeminli alana (Yenikent bölgesi) taşınmayarak Sakarya?nın deprem riskini arttırmada rol oynadığı neden göz ardı edildi?

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2789537/kutluata-asrin-felaketini-hatirlatti