İmam Hatipliler okullarını istiyor!

MEDYABAR.COM-: Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları2016 yılında boşaltılan ve sonra da yıkılan okullarının yeniden aynı yere yapılması için talepte bulundu.

Eğitim öğretim sürecinde yaşanan problemleri anlatan öğrenci, halen eğitim gören öğrenciler için yetkililere seslenerek yardım istedi.

Yazdığı açıklamada, "1956 yılında Türkiye'nin yedinci İmam Hatip Lisesi olarak açılan okulumuz, tarihi bir değeri haizdir. Kuruluşundan bugüne, çok sayıda değerli devlet adamı, siyasetçi, bürokrat, iş adamısanatkar ve din adamı yetiştiren bu kutsal müessese, 63 yıl önce tamamen hayırsever vatandaşlarımız tarafından yapılmış bir binada yıllarca eğitim-öğretimine devam etmiştir. 28 Şubat sürecinden önce 7400'e varan mevcudu ile Sakarya'nın bir çok ilçesinden daha fazla nüfusa sahip bir okuldu. 28 Şubat sürecinden sonra da ayakta kalmış, marka okul olmaya devam etmiştir.

Eğitim-öğretim gördüğümüz bina depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 29.09.2016 tarihli valilik oluruyla boşaltılmış, daha önce Şehit Üsteğmen Selçuk Esedoğlu Anadolu Lisesi'nin kullandığı ve eğitim öğretime müsait olmadığı gerekçesi ile boşaltılan barakavari bir binaya taşınmamız sağlanmıştır. Akabinde eski binamızın yenisi yapılmak vaadi ile yıkılmıştır. Tabii şu da herkes tarafından bilinen gerçektir ki eski binanın herhangi bir sakat raporu da yoktu.

2016 Eylül'ünden bu yana eğitim hizmeti verdiğimiz bu bina hiçbir ihtiyaca cevap vermemekte merkezi pozisyondan uzak oluşu ve ulaşım dezavantajının oluşu (çift vesait kullanımı) okulumuzla ilgili algıyı olumsuz etkilemektedir. Bundan doayı sınav sonucunda okulumuzu tercih etmiş başarılı öğrencilerimizin bir çoğu başka okullara nakil aldırmak eğilimindeler.

Eğitim-öğretim açısından son derece yetersiz fiziki şartlara sahip binamız var. Eğitim alanında 63 yıllık parlak bir maziye sahip olan, Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu olmamıza rağmen binanın fiziki şartlarından dolayı ve diğer olumsuz etkenlerden dolayı yüzdelik durumu çok iyi olan öğrenciler tarafından tercih edilmemektedir. Zira proje okuluyuz, laboratuvarlar yok, kütüphane yok, çalışma odaları yok, sosyal aktive alanları yok, çünkü bu konuda yerimiz yok, kantini ve mescidi yeterli değil.

Eski binamızı boşalttıktan sonra pansiyonumuzu da boşaltmıştık ve şuandaki okulumuza 1500 m.uzaklıktaki FETÖ'den devralınan bir binaya pansiyonumuzu taşıdık. Bu bina başlangıçta okulumuza devredilmişti. Fakat daha sonra İnsan ve Medeniyet Vakfı'na devredilmiştir. Bu vakıfla İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2 yıllık sözleşme yapmışt. Bu sözleşme bu yıl Haziran ayında doluyor. Vakıf yöneticileri binayı boşaltmamızı istiyor bu da bir facia. Pansiyonda 100 öğrenci devlet parasız yatılı olarak kalmaktadır. Sorun üzerine sorun. Yıkılan eski binamızın ve pansiyonumuzun yerine en kısa zamanda yenisi yapılacağı söylendi. Aradan 3 yıl geçti hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

Yıkılan eski okulumuzun yanındaki askeri lojmanların arasizi de mevcut arazi ile birleştirildi. Yeni külliye şeklinde olsun diye tüm uğraşlarımıza rağmen mesafe katedilememiştir. En son bir yıl önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol sonucu binanın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı söylendi. Bugün yarın derken herhangi bir ilerlem yok, ne olacağı da belirsiz. 63 yıllık bir tarih hızla eriyor, bugüne kadar vatanını, milletini, devletini, bayrağını seven, bu uğurda seve seve canını vermekten tereddüt etmeyen nesiller yetiştiren ve yetiştirmeye devam edecek olan bu kutsal müesseseye sahip çıkmak adına, yeni binamızın bir an önce yapılması konusunda desteğinizi bekliyoruz. Allah rızası için desteğinizi esirgemeyeceğinize inanıyorum, saygılar sunuyorum." ifadeleri yer aldı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2790769/imam-hatipliler-okullarini-istiyor