Müftüler resmi nikahı nasıl kıyacak? İl müftüsü anlattı

Müftülere verilen'resmi nikah kıyma' yetkisinin Resmi Gazete'ye yayımlanmasıyla bilrikte vatandaşların kafasındabu uygulamanın nasıl olacağı yönünde soru işaretleri oluştu.

Sakarya İl Müftüsü Vekili Necdet Arman medyabar.com Editörü'nemüftülere verilen yeni yetkiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Arman, bu uygulamanın alt yapısını oluşturmak için ilçe müftülerinin ve görevli personelin 11 ve 16 Aralık'ta İl Müftülüğü'nde eğitime tabi tutulacağını söyledi.

Konuyla ilgili tüm detayların eğitimler sonrasında belirleneceğini belirterek, "Şimdi ayın 11'i ile 15'i arasında bir eğitim olacak. İl Nufüs Müdürlüğü bu eğitimi verecek. Şu anda bizim bildiğimiz sadece bu. Daha rendavuların nasıl alıancağı, nikahlaırn nasıl kıyılacğaı konusunda bir bilgi yok. Uygulama işi daha sonra olacak. Alt yapı yok şu anda sadece eğitim verilecek. Yönetmelik çıktı, yayımlandı ama uygulamasıyla ilgili bize herhangi bir talimat gelmedi. Bu eğitim İl Müftülüğü'nde verilecek. Bu belediyede kıyılan nikahın şeklini, uygulaması nasıl anlacaklar size. İlçe müftüleri ve ilgili personel katılacak. Daha sonra bununla ilgili bir talimat gelir ve ona göre hareket ederiz" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2790821/muftuler-resmi-nikahi-nasil-kiyacak-il-muftusu-anlatti