Japonya ile deprem kardeşliği

Aralarında Sakarya'nın da yer aldığı Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova illerindeki 80 pilot okulu kapsayan proje kapsamında JICA yetkilisi Shinsuke Nomura, projeyle ilgili bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla ilimize geldi. MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Grup Başkanlığında görevli proje koordinatörü Zeynep Didem İnce'nin rehberliğinde yapılan programda, proje sorumlusu Japon Shinsuke Nomura, İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı'yı ziyaret etti.

Öğretmenler Japonya'ya gidecek
Projede yer alan Eğitim Denetmeni Ahmet Metin Taşkın, Atatürk Ortaokulu Öğretmeni Vildan Seyhan, İl Milli Eğitim Sivil Savunma Uzmanı Mustafa Çetintaş'ın da katıldığı ziyarette Japon yetkiliye tercümanı Kaan Togashi eşlik etti. JICA yetkilisi Japon Nomura, projenin gelişim süreci hakkında bilgi verirken, zaman olarak tam ortasında oldukları projede önümüzdeki Ocak ayında 10 ilden 15 formatör öğretmenin eğitim için Japonya'ya gideceklerini belirtirken, 2013 Haziran ayında projede yeralan eğitim denetmenleri ve sivil savunma uzmanlarından bir grubun da Japonya'ya geleceğini söyledi. Ziyaretten büyük memnunluk duyduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, deprem felaketi nedeniyle büyük acılar yaşayan Türkiye ve Japonya arasındaki işbirliği projelerini çok önemsediklerini ifade ederek, depremin zararlarını en aza indirmenin, insanları depreme karşı eğitmekle mümkün olacağını söyledi. Sandıkçı, bu tür projelerin, insanlarda deprem bilinci oluşmasında yol gösterici olacağını kaydetti.

Japon Nomura Türk çayını çok sevdi
Hoş sohbeti ve sıcaklığıyla dikkati çeken Japon yetkili Shinsuke Nomura, milli eğitim müdürü Sandıkçı'nın ikram ettiği Türk çayını çok sevdiğini belirterek, ağızda bıraktığı damak tadının çok güzel olduğunu söyledi.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2791437/japonya-ile-deprem-kardesligi