Suriye'deki kimyasal saldırılara karşı STK'lardan açıklama

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Sebahattin Aydın, yaptığı açıklamada, Suriye'de zalim Esed rejimi ve destekçilerinin katliam ve saldırılarına bugün de yenilerinin eklediğini belirtti.

Bu sabah İdlib'de düzenlenen kimyasal silah saldırısında çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 100'den fazla sivil öldüğünü ve 500 sivilin yaralandığını aktaran Aydın, "Ardından yaralıların tedavi edildiği Rahma hastanesi ve yine yaralılara müdahale eden sivil savunma merkezlerine 5 defa saldırıda bulunulmuştur. Yine İdlib'de Maret Numan bölgesinde hastane vurulmuş, tedavi gören onlarca sivil yaralanmış, hastane kullanılamaz hale getirilmiştir. Şam'da kuşatma altında bulunan Doğu Guta Kabun Mahallesinde çok sayıda hava saldırısı olmuş, Duma'da ise engelli sağlık merkezi vurulmuş, Hama'da birçok noktaya aynı anda hava saldırıları düzenlenmiş, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından desteklenen ekmek fırını dahi vurulmuştur." dedi.

Aydın, bu görüntülerin ilk olmadığını, dünya devletlerinin şu anki tutumlarına bakıldığında son da olmayacağını vurguladı.

Dünya devletlerinin oynadığı barış tiyatrosunun kurbanının maalesef yine Suriyeli masum siviller, kadınlar çocuklar olduğunu belirten Aydın, şöyle devam etti:

"Halep işgalinden sonra Batı adeta tüm Suriye muhalefetini terör örgütü olarak kabul ederken, PYD/PKK gibi terör örgütlerini ise özgürlük savaşçısı ve terörle mücadelede müttefik olarak kabul etmekte ve karadan havaya füzeler dahil olmak üzere her türlü ağır silahla donatılmaktadır. Türkiye'nin DEAŞ ve PYD/PKK terör örgütlerine karşı mücadelesinde ise ABD-Rus ittifakı ve onlara eklemlenen mezhepçi çetelerin, Türkiye'ye karşı ittifak oluşturduklarını görmekteyiz. Cenevre'de başlayan güya Barış Görüşmeleri müzakereci devletler ve yetkililerin tatil yapmalarından başka bir işe yaramamıştır."

Astana Barış görüşmelerinde de Türkiye ve Türkiye kamuoyunun oyalanmaya çalışıldığı, "iç gündemin yoğunluğundan" ise medyada Suriye'de yaşanan katliamlara yer verilmediğine şahit olduklarını vurgulayan Aydın, "Türkiye'nin tüm iyi niyetli çabalarına, barış görüşmelerinin yürümesi için gösterdiği samimi ve yoğun çalışmalara rağmen, Suriye'de barış için bir yol alınamamaktadır. Dünya devletleri bu gayretli barış çalışmalarını adeta sabote etmektedir." ifadesini kullandı.

Eğitim-Bir-SenŞube Başkanı Murat Mengen de devlet terörüyle dünyanın gözü önünde her gün bombalarla kimyasal gazlarla katledilen Suriye halkına karşı duyarsız kalan bütün devletleri ve uluslararası örgütleri kınadıklarını kaydetti.

Bu saldırıyı lanetlediklerine vurgu yapan Mengen, şöyle devam etti:

"Babasının ve Hama katliamını bizzat yöneten amcası Rıfat Esed'in izinde olan eli kanlı Beşşar Esed'in, mazlum Suriye halkına ve masum çocuklara karşı ölüm kusmasını lanetliyoruz. Kimyasal silah bizim kırmızı çizgimizdir. Çizgisiz ve ilkesiz ABD başta olmak üzere, her türlü katliama sessiz kalan bütün devletleri ve Suriye'de devlet terörüne yardım eden İran'ı kınıyoruz."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2791667/suriyedeki-kimyasal-saldirilara-karsi-stklardan-aciklama