Arifiye'de 'O'nu Anlamak' konferansı

Münib Engin Noyan'ın konuşmacı olarak katıldığı programa Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Arifiyelilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Noyan, "Allah'ın nuru çok açık ve nettir. Birtakım mistik, mitolojik masallara ve hikayelere gerek yok. Nur demek ışık demektir. İnsanlık aydınlanma sürecini 1400 sene önce tamamladı. Bir tane aydınlanma yani nihai bir aydınlanma yaşadık ve bitti. O da, Allah'ın (c.c) Kur'anı vahyetmesi, Resulü Ekrem'in (s.a.v) onu tebliğ etmesi ve O'na uyanların o doğrultuda hayatlarını sürdürmeleriyle yaşanan aydınlanmadır. Bu yüzden başka bir aydınlanmaya gerek yoktur. Ama biz bu aydınlanmadan istifade etmezsek, Allah'ın nuru ile nazar etmezsek, bizde firaset olmaz. Bizleri iterler, ötelerler ve hor görürler" şeklinde konuştu.

Hikmetsiz sünnet yoktur

Sünnet-i Resulullah'ın hikmet ve faziletlerinden de bahseden Noyan, "Niçin Kur'andan bu kadar uzaklaştık? Sadece Kur'andan mı uzaklaştık? Sünnet-i Resulullah şekle tabi olmaya başladı. Bilmeliyiz ki hikmetsiz sünnet-i Resulullah yoktur. Sünnet-i Resulullah şekilden ibaret değildir. Arkasında hikmet vardır. O hikmeti kavrayamadığınız anda o iş sünnet-i Resulullah olmaktan çıkar. Kuru bir taklit haline gelir. Ama biz neyi neden yaptığımızı bilerek, şuurlu bir taklit içinde olursak Allah'ın sevdiği kullardan oluruz. Biz Allah'ın sevdiği kullarından olmak için şuurlu taklit yaparız" ifadelerini kullandı.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2792423/arifiyede-onu-anlamak-konferansi