Türkiye'nin ilk kadın doktoru: Adapazarlı Kavalcıyan

MEDYABAR.COM -

İlimizde Saadet Partisi ve Milli Görüş geleneğinin önemli temsilcilerinden Ömer Yaşar'ın geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptığı paylaşım oldukça dikkat çekti.

Uzun süre Milli Gazete'de de çalışan Ömer Yaşar, Türkiye'nin ilk kadın doktorunun Adapazarı doğumlu olan Osmanlı Ermenisi Zaruhi Kavalcıyan olduğunu yazdı.

İnternette daha önce de çeşitli forumlarda yer alan bilgilere göre;

Boston Tıp Fakültesinden 1875 yılında mezun olarak Adapazarı ve İzmit'te doktorluk yapan Serope Kavalcıyan'ın kızı Zaruhi 1877 yılında dünyaya geldi.

1898 yılında Adapazarı Amerikan Kız Koleji'nden mezun olan Zaruhi aynı yıl Osmanlı'da kadınların tıp okuması yasaklandığı için Amerika'ya gitti.

Chicago'da İllinois Tıp Fakültesi'ni 1903 yılında tamamlayan Zaruhi Kavalcıyan bir süre Adapazarı'nda babasının yanında hekimlik yaparken Amerikan Koleji'nde de biyoloji öğretmenliği yaptı.

Birinci Dünya Savaşı'nda da aktif olarak hekimlik yaparak, yardım ve bakım kuruluşlarında görev alan Zaruhi Kavalcıyan daha sonra İstanbul'a yerleşti.

Doktorluğun yanı sıra Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde ders vermeye devam eden Zaruhi Kavalcıyan, Doktor Kaval olarak tanındığı Üsküdar'da 1969 yılında vefat ettikten sonra Feriköy Ermeni Proteston Kabristanlığında toprağa verildi.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2793832/turkiyenin-ilk-kadin-doktoru-adapazarli-kavalciyan