Neden siyasete girdim!

Sakarya AK Parti Milletvekili aday adayları arasından adaylığa yükselen işadamı Ender Serbes, en sürpriz isimlerden. Başvurusundan sonra medyada pek göremediğimiz Ender Serbes, temayül yoklamasında Sakarya'dan başvuru yapan 49 yeni aday arasında 401 oy alarak 9. olmuş ve Ak Parti Genel Merkezinde yapılan mülakat sonrasında çalışmalarını sürdürmüştür.

Kendisini daha yakından tanıyabilmek için, Sakarya halkının merak edebileceği siyaset öncesi hayatı ve siyasi hedefleri hakkında sizler için bir söyleşi hazırladık:

Sayın Serbes, öncelikle sizi tebrik ediyoruz, Ender Serbes kimdir?

1977 Sakarya doğumluyum. Sabihahanım ilkokulunda ilköğretimimi gördükten sonra ailemin tercihi üzere İngiltere'nin East Sussex bölgesinde yatılı bir okulda orta ve lise eğitimime devam ettim. Oxford'da çok beğendiğim bir okul vardı. Başvurdum, notlarımı beğendiler ve mülakat sonrasında okula kabul edildim. İki senelik Uluslararası Bakalorya kurunu tamamlayarak diplomamı aldığım sene babam ile küçük amcam ticaretlerini ayırma kararı aldılar. Bu nedenle aileme yardımcı olmak için Sakarya'ya kesin dönüş yaptım.

İngiltere'de yetişmiş olmam ve ailemden uzun yıllar uzak kalmam hayat yapımı, düşünce tarzımı çok etkilemişti. Türkiye'ye döndüğüm ilk yıllarda kendimi tekrardan inşa etmem gerektiğini ve içinde yaşadığım kültüre göre değişmem gerektiğinin farkına vardım. Sosyal ve kültürel zenginliklerimizi araştırma ve hayatımda uygulama fırsatım oldu. Hatta daha 19 yaşımdayken evlenmeden hedeflerime ulaşamayacağımı fark ederek evlenme kararı aldım. Bugün 13 yaşında oğlum Osman, 10 yaşında oğlum Yusuf ve 5 aylık Yahya bebeğimiz ve mutlu bir evliliğim ile bu kararımın ne kadar doğru olduğunu anlatır dururum.

Sakarya'da Serbesler denilince hangi Serbes diye merak ediliyor. Siz hangi Serbes'siniz?

Ben Nahit Serbes'in oğluyum. Ailemiz 40 senedir Sakarya'da altın, pırlanta ve döviz ticareti yapmakta. Babamlar 8 kardeş. Babam ticaret hayatına terzilik ile başlamış ve sonrasında birçok farklı sektörde çalışmış. Televizyonun Sakarya'ya ilk geldiği 1971 yılında Sihirli Ayna adı ile siyah beyaz televizyon satmaya başlamış. O yıllarda babam sattığı televizyonlara kendisi 5 sene garanti veriyor, müşterisi memnun kalmaz ise televizyonunu başka marka ve model ile sorunsuz değiştiriyormuş. Hatta kurulum için gereken anten ve teknisyeni ile 24 saat ücretsiz hizmet vererek müşterilerine çok özel bir hizmet sunuyormuş. O dönem başka firmalar haftada birkaç televizyon satarken babam haftada birkaç kamyon televizyon satar olmuş.

Ticareti büyüyen babam altın sektörüne yatırım yapma kararı alarak kazandığı sermayesi ile önce ufak bir kuyumcu dükkânı açmış. İşlerinin yoğunlaşması ile Hakkari'de öğretmenlik yapan Vahit amcam ve henüz liseye giden Mahmut amcamı da yanına alarak yıllarca dayanışma ve birlik içinde bugün Sakarya'da herkesin bildiği Serbesler markasını oluşturmuşlar. Amcamlar zaman içinde babamdan ayrıldılar ve dolayısıyla yeni nesil olarak bizler de aile mesleğimize sahip çıkıyoruz.

Sakarya'da Serbesler ismi siyasette yeni değil. Ailenizdeki bu farklı bakış açılarını siz nasıl yorumluyorsunuz?

Babam 1980 ihtilal öncesi, CHP Sakarya il başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve encümen üyeliği yaptı. Ailemizin siyasete ilk tanışması bu şekilde oldu. Ancak Refah Partisi döneminde il başkanlığı yapan bir de Cahit amcam var. Anavatan Partisi döneminde meclis üyeliği ve encümen üyeliği yapan Ziya amcam var. Bunun yanı sıra yakın tarihe kadar CHP il başkanlığı yapmış bir de Vahit amcam var. Özetle siyasetin değişik uçlarında ailemiz hizmet etmiş olmasına rağmen ben kendimi AK Parti ilk kurulduğu andan itibaren AK Partili olarak hissettim ve kurulduğu yıl AK Partiye gidip üye oldum. Malumunuz üyelik teşkilatlanmada ilk basamaktır. Yalnız son bir buçuk senedir AK Parti Adapazarı Merkez ilçe teşkilatında aktif hizmet ettim. Bunu hiçbir zaman yarın öbür gün milletvekili olurum diye değil tamamen ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim ve huzurla evlatlarımı yetiştirdiğim ülkeme hizmet eden AK Parti'ye bir geri dönüş sağlayabilmek için yaptım. Bu güne kadar ismim duyulsun veya ön planda görüneyim gibi bir beklentim olmadan teşkilata destek oldum. Teşkilat içinde geçirdiğim bu süreçte AK Parti şemsiyesi altında hizmet eden abilerim, ablalarım ve kardeşlerim ile yakınlaşma fırsatım oldu. Burada hizmet edenlerin güzel karakterleri, gösterdikleri özveri ve gayret benim yıllardan beri siyaset hakkında taşıdığım önyargılarımı yenmeme vesile oldu. Ülkesine hizmet etmek isteyip, gücü imkânı, sağlığı yerinde olan herkesin siyasetin herhangi bir kademesinde görev alması gerektiğine gönülden inanıyorum.

Aday Adaylığı başvurunuz ve sonrası hakkındaki süreç ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Cumartesi günü aday adayı olmaya karar verdim ve Pazartesi günü dosyamı teslim ettim. Kendim de milletvekilliğine aday adayı olacağımı bu süreç öncesinde bilmiyordum. Ne olduğunu anlayamadan Pazartesi akşamı kendimi kürsünün önünde teşkilat üyelerine konuşma yaparken buldum. Daha önce kürsü tecrübesi olmayan biri için çok büyük bir olay bu. İnanın insanın dizleri titriyor, ağzı burnu kuruyor. Temayül öncesi İl Teşkilatımızın hazırladığı program gereği Sakarya'nın tüm ilçelerinde delegelere yönelik tanıtım konuşmaları yaptık. Bu süreçte birçok aday adayı ile yakından tanışma fırsatı buldum. Ben Ak Parti delegelerinden temayül yoklamasında 401 oy aldım ve sıralamada 9. oldum. Sadece Adapazarı teşkilatında sessiz sedasız siyasete destek olan biri için bu rakam şaşırtıcı oranda fazla. Fiziksel olarak temayül öncesi tüm delegelere yetişmemiz mümkün değildi. Buna rağmen 5 günlük bir süre içinde sadece Sakarya hudutlarında 3000 km yol gezdiğimi fark ettim. Bu rakam daha sonra 7000 km'yi geçti. Siyasetin oturularak yapıldığına inanmıyorum. Bu yüzden temayül ve mülakat süreci biter bitmez Sakarya'da Ak Parti teşkilatlarında hizmet eden tüm seviyedeki abi, abla ve kardeşlerim ile yakınlaşmayı öncelikli hedef bildim. Siyasetin büyük bir ekip işi olduğunu ve ekipteki herkesin bulunduğu konumda çok değerli olduğunu biliyorum.

Aday olduğunuzu öğrendiğinizde tepkiniz neydi?

Ak Parti siyasette bu güne kadar emsali olmayan bir disiplin ve çalışma ile Milletvekili adaylarını tespitini gerçekleştirdi. Genel Merkezimizde yapılan mülakat aday adayları için şüphesiz büyük önem taşıyordu. Bende günler öncesinden mülakat moduna girmiştim. Gece yatıyorum, gündüz geziyorum ama sürekli kendi kendime mülakat provaları yapıyordum. Ne zaman ki mülakat odasına girdim ve komisyon üyelerinin ne kadar cana yakın, samimi ve esprili olduklarını gördüm, üzerimdeki tüm gerginlik bir anda yok oldu ve mülakatım gerçekten güzel geçti. Aday adaylarının her alanda test edildiğine şahit oldum. Böylesine çetin geçen bir süreç sonrası benim bu hizmete layık görülmem önemli bir mesaj içermektedir.

Ak Partinin Türkiye'ye son sekiz yılda yaşattığı değişim ve 2023 yılı için hazırladığı projeleri ile Türkiye'mizde tarihi bir süreç daha yaşanacaktır. Bu değişimi oluşturacak kadroda aktif rol alabilmek benim adıma büyük bir şeref ve değerdir. Bu anlamda adaylığımı çok büyük heyecan ve sevinçle karşılıyorum. Esas işimiz bundan sonra başlıyor. Bundan sonraki süreçte insan ve parti ayrımcılığı yapmadan Türkiye'ye en iyi şekilde hizmet etmek istiyorum.

- Medyabar, bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/roportaj/2793950/neden-siyasete-girdim