Erenler'in altyapısı tamamen yenileniyor

Erenler'in içmesuyu altyapısını tamamen yenileyecek 25 milyonluk projede devam eden çalışmalarla ilgili bilgiler veren Dr. Rüstem Keleş, "80 kilometrelik imalat tamamlandı. Bu projemizle Erenler'i modern altyapı ile buluşturacak, vatandaşlarımıza ulaştıracağımız suyun kalitesini güvence altına alacağız" dedi.

25 milyonluk proje ile Erenler'de içmesuyu anlamında hiçbir sıkıntı yaşanmayacağının altını çizen SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, "En ince ayrıntısına kadar düşünerek hazırladığımız projelerle günbegün şehrimizin altyapısını çok daha sağlam ve entegre hale getirmeye devam ediyoruz. Erenler'de hayata geçirdiğimiz projede bu anlamda çok önemli bir yatırım. İnşallah bu projemizle Erenler'i modern altyapı ile buluşturacak, vatandaşlarımıza ulaştıracağımız suyun kalitesini güvence altına alacağız" diye konuştu.

Su verilmeye başlandı

Proje ile 1999 depreminde zarar görerek işlevini kaybeden hatların yenilendiğini vurgulayan Dr. Rüstem Keleş, "Deprem bölgesinde bulunan bir şehirde yaşıyoruz. Bu nedenle eski hatları yenileyerek depreme dayanıklı bir altyapı kurmak öncelikli hedeflerimiz arasında. Erenler'de de bunu hayata geçiriyoruz. En kaliteli malzemeleri ve en ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Erenler'e akıllı şebeke sistemi kuruyoruz. 200 kilometrelik yeni hatta ekiplerimiz çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyorlar. Şu ana kadar hattın 80 kilometrelik kısmı ve ana taşıyıcı isale hattında çalışmalar tamamlandı. Erenler'in Yeşiltepe Mahallesi, Modern Sanayi ve Güney Mobilyacılar Sanayi Sitesi bölgelerine tamamlanan yeni hatlar üzerinden su verildi. Vatandaşlarımızın evlerine ve işyerlerine artık daha da kaliteli içmesuyu ulaşıyor" ifadelerini kullandı.

Akıllı şebeke sistemi

Dr. Rüstem Keleş, "1999 depreminde Sakarya'nın altyapısı büyük zarar gördü. Bu hem su kalitesi açısından hem de kayıp kaçak oranlarının yüksekliği bakımından ciddi bir sorun oluşturuyordu. Bu problemleri çözmek ve şehrimizde sağlam altyapıyı inşa etmek için önemli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Erenler ilçemizde inşa ettiğimiz 200 kilometrelik bu yeni hatla birlikte hem su kalitesini güvence altına alıyor hem de su kayıplarını en aza indiriyoruz. Akıllı şebeke sistemi kapsamında hattın 29 farklı noktasına basınç kırıcı odalar yerleştiriyoruz. Bu sistem ile birlikte kaçaklar ve arızalar anında tespit edilerek bunlara hızlı bir şekilde müdahale edilebilecek, ayrıca hattaki suyun birçok değeri kontrol edilebilecek. İnşallah çalışmalarımızı kısa süre içerisinde tamamlayarak Erenler'i sorunsuz altyapı ile buluşturacağız."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2793996/erenlerin-altyapisi-tamamen-yenileniyor