Buzdağı ve Kardelene damacana izni!

Vali Mustafa Büyük, Sağlık Bakanlığı'nın geçtiğimiz cuma günü suyunun uygunsuz çıktığını açıkladığı Sakarya'daki 6 damacana su firmasından haftasonu su numunesi veren Buzdağı ve Kardelen sularının ikinci tahlil sonuçlarının uygun çıktığını açıkladı.
Bu iki firmanın üretime devam edeceğini belirten Vali Büyük, 4 firmanın sonuçlarının ise beklendiğini söyledi.

Vali Mustafa Büyük, Sağlık Bakanlığı'nca geçen hafta açıklanan Sakarya'da faaliyet gösteren ve analiz sonuçlarında 'İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik' hükümlerine uygun olmadığı ifade edilen Buzdağı, EDK Lara, Hazar Vox Nida, Hünkar, Kardelen ve Revan adı altında 19 litrelik damacana su üretimi yapan işletmelerden isteğe bağlı olarak ikinci kez tahlil için numuneler alındığını kaydetti.

ÜRETİME DEVAM EDECEKLER

Vali Büyük, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 4 Ağustos Cumartesi günü Buzdağı ve Kardelen adlı su işletmelerinden kontrol numunesi alınarak Ankara'daki Hıfzıssıhha laboratuvarlarına gönderildiğini belirterek şöyle dedi:

"Bu iki firmayla ilgili olarak rapor bugün elimize ulaştı. Buzdağı ve Kardelen'in damacana suları insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe uygun çıktı. Bu rapor sonrasında bu iki firmanın damacana su üretimine devam edecekler"

KONTROLLER SÜRECEK

Vali Büyük, bakanlığının açıkladığı listede yer alan diğer firmalardan Nida, Hünkar ve Lara'dan 6 Ağustos'ta, Revan'dan ise 9 Ağustos'ta ikinci kez su numunesi alındığını belirterek, " İkinci kez su tahlili için numune veren bu 4 firmanın da tahlil sonuçlarını bekliyoruz. Tahlil sonuçları bu hafta içerisinde elimize ulaşır. İkinci tahlil sonuçlarında uygun çıkan iki su firması damacana su üretimine başladıktan sonra bir ay süreyle haftada bir kez su numuneleri alarak kontrollerimizi sürdürecegiz" dedi.

LOBARATUVAR KURULACAK

Sakarya Valisi Büyük, 28 su firmasının bulunduğu ilde su numunelerinin Ankara ve İstanbul'a gönderildiğini, raporların 3-4 günde gelmesinin de gecikmelere neden olduğunu ifade ederek, kentte su tahlil laboratuvarı kuracaklarını söyledi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2794666/buzdagi-ve-kardelene-damacana-izni