Doğantepe Göletinde son durum

Doğantepe sınırları içerisinde Karakaya Boğazı diye bilinen yörede, DSİ3. Bölge Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan Doğantepe Göleti'nin ön dolgusu önceleri taş dolgu, daha sonrasında ise beton dolguya çevrilerek gölet yüksekliği arttırılmıştı.Gölet setinin yaklaşık uzunluğu 317 metre, yüksekliği ise 60 metre civarında olması bekleniyor.

20 milyonluk yatırım

20 milyonluk yatırım ile Sulama amaçlı yapılan Doğantepe göleti Yaklaşık 3 milyon metreküp su tutma kapasitesiyle 552 hektar araziyi sulayabilecek kapasiteye sahip. Derivasyon tünelinin tamamlandığı sulama göletinde önümüzdeki günlerde ön dolgunun betonlama çalışmalarına başlanacağı öğrenildi.Su besleme havzalarının durumlarına göre, göletin inşaatın tamamlanmasının ardından bir yıl içinde tamamen dolacağı tahmin ediliyor.

Bir Rüya Daha Gerçekleşiyor

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya; Ak Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin büyük gayretleri sonucu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından onaylanan sulama göleti projesiyleyörede tarım yapanların bir önemli rüyası daha gerçekleşmiş olacak. Gölet inşaatı hızla ilerliyor.Geyve ovasının önemli bir bölümü daha çok meyvecilik ile uğraşılan bölüm suya kavuşuyor. Bu da sulu tarımın yani sebze üretimin de artacağı demek.Karaçay Deresi yazın sıcak günlerinde yani suya ihtiyaç duyulan zamanlarda su barındırmıyor. Bu sulama amaçlı yapılan gölet sayesinde susuzluk sorun olmaktan tamamen çıkıyor. Bu da çiftçimizin yüzünün gülmesi, bol üretim yapılması ve para kazanılması demektir.Çiftçimize ilçemize hayırlı olsun, dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2795950/dogantepe-goletinde-son-durum