Hendek'te engelliler için unutulmaz bir gün

Engelliler Haftası dolayısıyla Hendek Gençlik Merkezi'nde (HGM) düzenlenen programda konuşan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, 1999'dan beri çeşitli etkinliklerle engellilerin sosyalleşmesini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

"Engelsiz Kent" ve benzeri projelerle engellilerin fiziksel koşullar açısından iyi konuma geldiğini belirten İnci, "Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı'yla Türkiye'de ilklere imza atan ve gereğini yerine getiren Hendek Belediyesidir. Özbekistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'da görme engelliler için bilişim sınıfları açtık. Bu sistemle görme engelli, oturduğu yerden internette gezebiliyor, gazete bile okuyabiliyor. Hendek'te engelliler için binin üzerinde araç ve 150 hastaya ortopedik yatak hediye ettik" şeklinde konuştu.

Her sağlıklı vatandaşın engelli adayı olduğunu anımsatan İnci, ilçede inşa edilen iki katın üzerindeki binalara asansör zorunluluğu getirdiklerini aktardı.

Adavos Grubu temsilcisi Serkan Tapşin ise sosyal sorumluluk projelerine dahil olmaya çalıştıklarını anlattı.

"Korunmaya muhtaç ve lösemili çocuklar yararına birçok etkinlik düzenledik" diyen Tapşin, "Otistik çocukların eğitim gördüğü kurumlarla ortaklaşa sürekli etkinlikler düzenliyoruz veya dahil olmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Programın sonunda hediye verilen engelli çocuklar, 20 nostaljik araçla şehir turu attı.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2796477/hendekte-engelliler-icin-unutulmaz-bir-gun