ALS'den sonra şimdi de bu kampanya başladı

MEDYABAR.COM

ALS hastalğına dikkat çekmek için tüm dünyada yaygınlaşan Ice Bucket Challenge(buzlu kova) kampanyasının ardından, Lösemi hastalarına destek için şimdi de 'saç kazıtma' kampanyası başladı.

Sakaryalı çok sayıda genç Lösemi hastalarına destek olmak için saçlarını kazıtarak fotoğraflarını sosyal paylaşım sitelerinde paylaştı.

Ülke genelinde her yıl yaygınlaşan lösemi hastalığına dikkat çekmek için yapılan kampanya kısa süre içinde Sakarya genelinde büyük destek gördü. LÖSEV'e destek adı altında saçlarını kazıtan gençler kampanyayı yaygınlaştırmak için paylaşımlara devam ediyor.

Hendek ilçesinin tanınmış işadamlarından Tahsin Eşme'nin başlattığı kampanya sonrası çok sayıda kişi sosyal paylaşım sitelerinde 'LÖSEV'e destek için bağışta bulunun' çağrısı yaparak bağış yapılacak hesap numaralarınını paylaştı.

Lösemi Nedir?

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Lösemiler hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanabilir.Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle; genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.
Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2796997/alsden-sonra-simdi-de-bu-kampanya-basladi