SAÜ'de Fuat Sezgin'in Hayatı Konuşuldu

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. Dr. Coşkun Yılmaz, etkinliğe katılan öğrencilere İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin'in hayatını ve çalışmalarını anlattı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 yılının ''Fuat Sezgin Yılı'' ilan edildiğini belirten Dr. Yılmaz, bu vesileyle insanlar artık ülkenin değerlerini hatırlayacağını ve Prof. Dr. Fuat Sezgin isminin unutulmayacağını söyledi.

Disiplinli Çalışarak En İyi Sonucu Hedeflerdi

Kişisel tanıklıkları ve tecrübeleri üzerinden Fuat Sezgin'i anlatan Dr. Coşkun Yılmaz, Hoca ile tanışmalarını ve İstanbul Gülhane'de açılan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nin yapım sürecini kendi arşivinden fotoğraflar paylaşarak anlattı. Bu dönemde Fuat Sezgin'le yakın mesai yapma şansı bulduğunu dile getiren Dr. Yılmaz, "Hoca'yı ilk tanıdığınızda zor bir insan dersiniz. Evet, zordur, çünkü işini çok büyük ciddiyetle yapan biridir. Disiplinli çalışarak en iyi sonucu hedeflerdi" dedi.

Fuat Sezgin'in 1960 darbesi sonucu 147'liklerden ilan edilip akademiden ihraç edildiğini ve çalışmalarını sürdürmek için Almanya'ya gitmek zorunda kaldığını hatırlatan Yılmaz, buna rağmen hiçbir zaman vatan sevgisinin azalmadığını ifade etti. Fuat Sezgin'in yaşadığı zorluklar sonucunda karakterinde kolay vazgeçmeyen bir taraf oluştuğunu ve akademik çalışmalarında bu karakterin etkisinin görüldüğünü belirtti.

İslam medeniyetinin önemini gösterdi

Tarih yazımında Avrupa merkezli tarih yazımının hegemonya kurduğunu kaydeden Yılmaz, bu anlayışın İslam, Hint ve Çin medeniyetleri gibi gelişmiş medeniyetleri hiçe saydığını belirtti. Fuat Sezgin'in İslam bilim tarihine yönelik çalışmalarının Avrupa merkezli tarih anlayışının karşısında İslam medeniyetinin önemini gösterdiğini ifade eden Yılmaz şöyle devam etti:

"Fuat Sezgin hayatının her safhasını Müslümanların bilim tarihine, Müslümanların bilim adamlarına, Müslümanların dünya ilmindeki yerine vakfediyor. 40 sene, 50 sene önce Avrupa'da, Amerika'da yaşananları anlatıyor ve Avrupa'ya şunu söylüyor: Siz bugünkü bilimsel gelişiminizi ve geçmişinizi Müslümanlara borçlusunuz, dünya bilim tarihini yazarken Müslümanları görmezden gelemezsiniz. Bunu meydan okuyarak değil, bilimsel bir üslupla yapıyordu.''

Yılmaz, Fuat Sezgin'in kült eseri olan Geschichte des Arabischen Schrifttums (GAS) – Arap-İslâm Bilimler Tarihi'nin Avrupa merkezli bu tarih anlayışına karşılık İslam medeniyetinin önemini gösterdiğini ifade etti.

Zamanı Doğru Kullanmayı Bilmelisiniz

Öğrencilere zamanı doğru kullanmanın ve disiplinli çalışmanın önemini anlatan Dr. Coşkun Yılmaz, Fuat Sezgin'in hayatından bir örnek vererek, "Alman Cumhurbaşkanı kendisini bir çaya davet ettiğinde nazikçe reddediyor ve diyor ki şu anda şu kitabımın şu cildini hazırlıyorum, ben sizi ancak iki hafta sonra şu saatte ziyaret edebilirim, çalışmalarıma ara vermem söz konusu değil. Kısacası onun gibi disiplinli çalışarak başarıya ulaşabiliriz. Ne yaparsanız yapın ama niye yaptığınızı bilin. Eğlenin, gezin, sinemaya da gidin ama sinemaya gidiyorsanız neyi izleyeceğinizi iyi bilin'' ifadelerini kullandı.

Konferansın sonunda, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Bilen ile Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Naci Çağlar'ın Dr. Coşkun Yılmaz'a hediye takdim etti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2798052/saude-fuat-sezginin-hayati-konusuldu