Şahadetinin 47. Yılında Malcolm X

'Şahadetinin 47. Yılında Malcolm X' konulu konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Recep Şentürk katılacak.Prof. Şentürk, İslam'da evrensel insan hakları var mıdır? sorusuna, geçen yüzyılın hakkında en fazla konuşulan ve yazılan Amerikalı müslümanı Malcolm X'in hayatına farklı bir yaklaşımla, bir evrensel insan hakları mücadelesi olarak bakarak cevap arayacak.

Haksızlığa karşı sessiz ve pasif kalmayan Malcolm X

Malcolm X, önce sadece ABD'de yaşayan Afro-Amerikalıların, daha sonra yalnızca dünyadaki siyahların haklarını savunmak için mücadele etti. Ama nihayet, hayatının sonuna doğru, evrensel planda istisnasız bütün insanların haklarını savunmak için mücadeleye başladı. Onun düşüncesi her ne kadar bu safhalardan geçse de, değişmeyen temel özelliği, haksızlığa karşı sessiz ve pasif kalmamaktı. Malcolm X'in düşüncesindeki söz konusu evrimin, nihayet evrensel insan hakları düşüncesine ulaşmasını ve bu yoldaki mücadelesinin fikri temellerini, onun giderek daha iyi kavradığı İslam?ın evrenselliğinde aramak gerekmektedir.

Prof. Dr. Recep Şentürk

Halen Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü?nde öğretim üyesi olarak görev yapan ve İSAM'da araştırmacı olan Prof. Dr. Recep Şentürk, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde (1986) tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde masterını sonuçlandırmış (1988) ve aynı bölümde asistan olarak çalışmaya başlamıştır (1988-1989). Doktorasını Amerika?da Columbia Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde yapmıştır (1998). Doktorasını bitirdikten sonra İSAM'da araştırmacı olarak çalışmaya başlamıştır.

Daha sonra Atlanta'da Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesinde misafir araştırmacı olarak insan hakları konusunda araştırma yapan Recep Şentürk (2002-2003), 2005 yılında British Academy'nin davetlisi olarak Oxford Brookes Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Hukuk Fakültesi'nde insan hakları konusundaki çalışmalarını yürütmüş ve aynı konuda İngiltere'nin çeşitli üniversitelerinde konferanslar vermiştir.

Prof. Dr. Recep Şentürk'ün Türkçe, İngilizce ve Arapça kitap ve makaleleri yayınlanmıştır.

Kitapları: Türk Düşüncesinin Sosyolojisi: Fıkıh'tan Sosyal Bilimlere (2008), İnsan Hakları ve İslam: Sosyolojik ve Fıkhî Yaklaşımlar (İstanbul 2007), Malcolm X (Istanbul 2006), Malcolm X: es-Sîra az-Zâtiyye (Arapça) (Şam 2006), Narrative Social Structure: Hadith Transmission Network 610-1505 (California: Standford University Pres, 2005), Yeni Din Sosyolojileri (İstanbul 2004), Toplumsal Hafıza: Hadis Rivayet Ağı 610-1505 (İstanbul 2004), Modernleşme ve Toplumbilim (İstanbul [1996] 2006).

'Şahadetinin 47. Yılında Malcolm X' konulu konferans 21 Şubat Salı günü saat 19.00'da AKM'de.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2799181/sahadetinin-47-yilinda-malcolm-x