Lastik fabrikasındaki kanlı olayın iddianamesi hazırlandı!

MEDYABAR.COM -

Aziz GÜVENER'in haberi

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan'ın öldürülmesi ile igili tutuklu olarak yargılanan fabrika işçisi Sedat U. hakkında "Kasten öldürme, silahla yağma, kasten öldürmeye teşebbüs, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurmak sureti ile 6136 sayılı yasaya muhalefet suçlarından";
sendika temsilcileri Ersin Ö., Ahmet S., Ersoy A., Mustafa S., Osman B., Ömer Gökhan U. ve Tuna Y. hakkında ise "Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, birden fazla kişi tarafından birlikte yağma" suçlarından soruşturma açılması için Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame tamamlandı.

İddianamede, olay anında fabrikanın içerisinde bulunan sendika temsilciliği binasında olan sendika yetkililerinin ifadelerine de yer verildi.

Tutuklanmasının ardından 25 Şubat'ta ifadesi alınan Uzunlar, olay sırasında kendisini çağırmaya gelen Ahmet K.'un kendisine yönelik olarak eylemi olmadığını, Ahmet K.'u olay yerinde hatırlamadığını, olay sırasında silahı tutma anında yaşanan arbedede Ahmet S.'ın yer almadığını, ilk ifadesindeki bu kişilere yönelik bu yöndeki iddialarının doğru olmadığını, olayın heyecanı ile yanlış beyanda bulunduğunu söyledi.

İddianamede, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı ile Goodyear Lastikleri T.A.Ş arasında yapılan yazışmada, Sedat U.'ın işyerinde iş yeri değişikliği yapılacak personeller arasında yer aldığı, yer değişikliğine dair Sedat U.'a suç tarihi itibari ile herhangi bir bildirim yapılmadığı, ancak teamül gereğince yapılacak yer değişikliklerine dair çalışmadan sendika genel başkanı Abdullah Karacan'a bilgi verildiğinin bilgisi yer aldı.

Üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Osman B., kendisine doğrudan hedef alarak ateş ettiğini iddia ettiği Sedat Uzunlar hakkında şikayetçi olduğunu belirtti.

Müşteki şüpheli sıfatı ile ifade veren Lastik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mustafa S., olaylar sırasında Abdullah Karacan'ın silahı eline alıp kullanmadığını, olaylar sırasında müşteki şüpheli Sedat U.'ı darp etmediklerini, ancak Abdullah Karacan'a zarar vermesini engellemek adına müşteki şüpheli Sedat Uz.'ın Ersoy A. ve Ömer Gökhan U.'ın tuttuğu belirtti.

Üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Mustafa S., kendisine doğrudan hedef alarak ateş ettiğini iddia ettiği Sedat U. hakkında şikayetçi olduğunu belirtti.

İddianamede, Sedat Uzunlar'ın gözaltında ve tutuklulukta geçen süresinin alacağı cezasından mahsup edilmesi talep edildi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2799496/lastik-fabrikasindaki-kanli-olayin-iddianamesi-hazirlandi