AGD üyelerinden SAÜ'de yılbaşı protestosu

Kampüs Camisi'nden üniversite meydanına yürüyen grup adına açıklama yapan AGD SAÜ Komisyon Başkanı İlker Türkman, Hristiyan dünyasının yeni yıla girmenin heyecanı ile çeşitli etkinlikler düzenlediğini belirterek, İslam coğrafyasındaki, özellikle de Türkiye'deki Müslümanları bu etkinliklerde görmenin üzüntü verici olduğunu söyledi.

Bat'nın Hristiyan aziz Nicholaus'u "noel baba" adıyla farklı inanç ve kültürlere çok kolay şekilde empoze etmeye çalıştığını kaydeden Türkman, Hristiyan kültürünün temel simgelerinden biri olan Noel Baba'nın Hz. İsa'nın doğum yıl dönümünü anmaktan öte farklı manalar taşıdığını dile getirdi.

Türkman, Hz. Muhammed'in buyurduğu, "Kim bir millete benzemeye çalışırsa o onlardandır" hadis-i şerifinin, Noel'in Müslümanlar için açık tehlike oluğunu gösterdiğini savunarak, "Bu, imanımıza zarar vereceği anlamına gelmektedir. Kendi zaman ve takvim anlayışımız içinde yeni yılımızı yaklaşık bir ay önce Muharrem ayı ile idrak ettik. Bizim için önemli üç aylar, Ramazan ve Kurban Bayramı ve Mevlit Kandili'nde eğlenerek değil, dua, istiğfar, ibadetle ihya ederiz" şeklinde konuştu.

Hristiyanların ramazanda oruç tutmadığını, Kurban Bayramı'nda da kurban kesmediğini anlatan Türkman, "Biz de onların kendi inanç değerleri içinde yer alan yılbaşı kutlamalarından uzak durmalıyız. Ayrıca yılbaşıyla ilgili diğer tehlike de devlet eliyle meşrulaştırılan bir çeşit kumar olan ve başına ne alakaysa milli sıfat konulan milli piyangodur. Nasıl domuz eti, alkol dinimizde haramsa, milli piyango da bu şekilde haramdır. Toplumu ahlak ve maneviyat tahribatına uğratacak bütün faaliyetlerin karşısında önce ahlak ve maneviyat düsturu ile duracağımızı ilan ediyoruz" diye konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2799653/agd-uyelerinden-saude-yilbasi-protestosu