SAÜ'de, Eliaçık'ın konferansına Rektör engeli!

Dün Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin davetlisi olarak giden Eliaçık, güvenlik görevlilerinin 'seçim öncesi olmasından kaynaklı olarak üniversiteye sivil alamıyoruz' bahanesiyle karşılaştı.

Daveti düzenleyen öğrencilerin üniversite kapısından ayrılmayıp ısrarlı olması sonucu kapıya gelen RektörMuzaffer Elmas ise 'konferansın olmasına izin veremeyeceklerini' söyledi.

Sebebini öğrenmek isteyen İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık'a Rektör Muzaffer Elmas'ın gerekçesi 'konferansı düzenleyen öğrencilerin öğrenci kulübü olmadığı'oldu.

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık'ın yasal olmayan türlü bahanelerle içeriye alınmadığı saatlerde ise Hüseyin Hatemi'nin, Eliaçık'ın konferans vereceği salonda konferansı başlamıştı. Yani İhsan Eliaçık'a uydurulan bahaneler Hüseyin Hatemi için geçerli değildi.

Daha önce iktidar yanlısı Yeni Şafak gazetesinde yazan ve hükümeti öveceği aşikar olan Hüseyin Hatemi'ye izin verilip, İhsan Eliaçık'ın ise alınmaması Rektörlüğün çifte standart uygulamasından başka birşey değildir.Zira muhalif çizgisiyle tanınan yazar İhsan Eliaçık'ın alınmadığı Sakarya Üniversitesi'nde,Başbakanlık Başdanışmanı Yiğit Bulut'ta konferans vermişti.

İhsan Eliaçık'ın Rektörlüğün çifte standart engeline takılıp konferans veremediği salonda iktidar yanlısı iki ismin alınıp konferans vermesi üniversitelere akademisyenlerin değil, iktidarın biatçılarının atandığının da göstergesi olmuş oldu.

Foto: Hakan Çelik

Haber: www.adilmedya.com

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2799817/saude-eliacikin-konferansina-rektor-engeli