Kurbanlık hayvan nasıl seçilir?

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız ;"Bayram yaklaşıyor ,günler azalıyor,herkeste tatlı bir telaş, bayram hazırlıkları son sürat devam ediyor.Çoçuklara üst baş ,bayramlık baklavalar ,derken en önemli kurban seçimi ve alınması işin çok önemli kısmını oluşturuyor.

Kurbanlık hayvan seçerken nelere dikkat edilir? Eğer imkanınız varsa bir Veteriner Hekimden bu yönde yardım alabilirsiniz.Yok imkanınız yoksa o taktirdesize yapacağımız önerilere uyunuz; kurban edilecek hayvan büyükbaş ise,tüyler parlak ve de canlı olmalı.Örneğin eğer hayvanımız siyah ise zeytin gibi parlamalı.

Kurbanımız eğer dişi ise bir Veteriner Hekim gebelik yönünden mutlaka muayene ettiriniz. Hayvanımız topallamamalı,burnu terli olmalı,bakışları canlı,mümkünse derisinde ciddi tüy döküntüleri olmamalı,kurbanımıza arkadan baktığımızda dirsek ile kalça kısmı küp şeklinde olmalıdır.Kaburgalar seçilmemeli,ense kısmı iyice dolgun olmalıdır.

Sevk esnasında kurbanımızın pasaport'u yanında bulunmalı,kulak küpesiz hayvanın sevk'i yasaktır.Para cezası mevcuttur.Dini açıdan ise kurbanımızın eksik bir uzuv'u bulunmamalı,hastalıklı ,boynuzu kırık yada kuyruğu kopuk olmamalı eğer dişi ise memelerinden eksik yadakör olmamalıdır.Yukarıda anlattıklarımız küçükbaş koyun,keçi içinde geçerlidir.Şimdiden tüm halkımızın kurban bayramını kutlarım"dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2801321/kurbanlik-hayvan-nasil-secilir