Geyve kirazı pazara indi...

Geyve'de erkenci kirazı hasadına başlandı. Bu sene erken bahar da meydana gelen aşırı kırağı nedeniyleverimi düşük kirazda günlük değişen fiyatlarda üreticiyi düşündürüyor.

Bölgede meyve ambarı olarak anılan Geyve'de yetişen kiraz üreticiyi sevindirirken bölge esnafı ile hal esnafının da imdadına yetişiyor. Halde bulunan kabzımallar üreticiden aldıkları kirazı günlük olarak tüketiciye ulaştırabilmek için büyükşehirlere gönderiyorlar. Geyve'nin bölgesel konumu metropollere yakınlığı nedeniyle üretilen Kiraz günlük olarak Adapazarı ve İstanbul başta olmak üzere İzmit, Ankara, Karabük, Zonguldak, Ankara illerine gönderiliyor.

FİYATLAR GÜNLÜK DEĞİŞİYOR

Geçen yıl 3 liraya alıcı bulan kiraz, bu yıl tarlada ve Alifuatpaşa'da bulunan kiraz halinde5-6 lira arasında satılıyor. Bu sene kirazda kırağı sebebiyle verimin düşük olduğunu belirten kiraz üreticisi Geyve Şehren Köyünden Engin Kaya; "Kiraz hasadına başladık. Bu sene biraz verimde düşüş var. Geçen seneye nazaran yüzde 50'lik düşüş var. Nisan ayında soğuklar kirazı etkiledi. Piyasa güzel olursa, yine umduğumuzu yakalarız. Şu anda fiyatlar günlük değişiyor. Dün kirazımız toptan 6 liradan satıldı.

MALİYET YÜKSEK

Fiyatların çiftçiyi memnun ettiğini ifade eden bir diğer üretici Ali Top "Geçen yıllarda fiyat düşüktü, verim yüksekti. Bu yıl erken kirazlarda verim düşük gibi görünse de geç kaliteli kirazlarda verim yüksekolacak gibi.Kiraz üreticiliği karlı bir iş gibi görünüyor gibi olsa da maliyetleri çok yüksek. 60-80 TL arası yömiye veriyoruz. Yemeği, yol masrafı ile birlikte 100 TL yi buluyor. Bugün bir yevmiyeci günde ancak 50 kilo kiraz toplar. Bu bakımdan maliyet yüksek oluyor, dedi.

Geyvemedya.com

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2801497/geyve-kirazi-pazara-indi