Çeşme suyunu dinlendirip soğuk için!

Bazı firmaların damacana sularının kirli çıkması vatandaşları şebeke suyuna yönlendirdi.
Bazı firmaların damacana sularının kirli çıkması vatandaşları şebeke suyuna yönlendirdi. Birçok ilin şebeke suyu içilebilir nitelikte olmasına rağmen, klor kokusu yüzünden vatandaşlar çeşme suyunu içmeyerek daha sağlıklı diye damacana suyu tercih ediyordu. Ancak klor kokusunu gidermek mümkün.

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, çeşme suyunun bir müddet dinlendirildikten sonra soğuk olarak içilmesini önerdi. Şebeke suyunun klorlanması sebebiyle çeşmeden su alır almaz içilmesi halinde klor kokusunun hissedileceğini, damakta iyi bir tat bırakmayabileceğini ifade eden Keleş, şebeke suyunu severek içilmesi için püf noktaları şöyle sıraladı: "Çeşmeden alınan şebeke suyunu bir müddet dinlendirin. Artık şebeke suları gaz halindeki klorla ilaçlanıyor. Eğer şebekeden alınan su, hemen içilmeyip bir süre dinlendirilirse içindeki gaz uçacak ve klor kokusu kalmayacak. Ayrıca şebeke suyunun soğuk olarak tüketilmesini öneriyoruz. "

"DEPODAN SU İÇMEYİN"

Evlerde bulunan depolarda şebeke suyun bekletilmesi halinde, suyun kalitesinin bozulabileceğini ve tadının değişebileceğini vurgulayan Keleş, "Bu sebeple şebeke suyu depoda bekletilmemeli. Şebeke suyu doğrudan çeşmeye gelmeli. Bu, çok önemli. Artık Türkiye'de su kesintileri kolay kolay yaşanmıyor. Arızalara çabucak müdahale ediliyor. Biz evlerde depo yapılmasını istemiyoruz. Su depoda durdukça bozuluyor." uyarısında bulundu.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2801892/cesme-suyunu-dinlendirip-soguk-icin